Budowa miasta przyszłości rusza w przyszłym roku

Władze Tokio planują do roku 2050 zbudować zaawansowane technologicznie, zrównoważone miasto w Zatoce Tokijskiej.

Projekt został ogłoszony w zeszłym roku i od tego czasu podjęto działania, aby miasto było neutralne pod względem emisji CO2. Ma także być w stanie lepiej wytrzymać przyszłe kryzysy klimatyczne i zdrowotne.

Lokalizacja znajduje się w dzielnicy Tokyo Waterfront City. Ma ona równomiernie rozmieszczoną mieszankę miejsc pracy, rezydencji, instytucji edukacyjnych i obiektów rekreacyjnych.

Tokio planuje zbudować zrównoważone mini-miasto

Region został wybrany jako najlepsza lokalizacja do realizacji projektu, ponieważ jest siedzibą jednego z najlepszych centrów logistycznych w Japonii. Znajduje się w otoczeniu dysponującym naturalną linią brzegową.

„Tokio rozszerza się poprzez tworzenie odzyskanych od morza terenów lądów. Jest to dla nas duża zaleta” – powiedział Manabu Miyasaka Bloombergowi, zastępcy gubernatora w Tokio.

Celem projektu jest stworzenie bezemisyjnego miasta za pomocą technologii cyfrowej, dzięki skorzystania z najnowszych technologii. Rząd planuje zakończyć budowę miasta do 2050 roku.

„Projekt Tokyo Bay eSG służy jako model dla innych miast po pandemii COVID. Jest zarówno zrównoważony, jak i ekonomicznie opłacalny” – mówi Yanagisawa Masahiro, dyrektor Tokyo Bay eSG Project Promotion.

Projekt eSG w Zatoce Tokijskiej

Projekt ma zostać ukończony do 2050 roku, wcześniej należy podjąć ważne kroki w celu zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju.

Wprowadzone zostaną konkretne innowacje, w tym rozwój sieci infrastruktury telekomunikacyjnej 5G, instalacja systemów wytwarzania energii, ustanowienie systemu zarządzania energią oraz budowa lokalnego modelu transportu publicznego z wykorzystaniem pojazdów bezemisyjnych.

Według zapewnień władz budowa Tokyo Bay eSG rozpocznie się już w przyszłym roku. 55 firm, uniwersytetów i organizacji, w tym Sumitomo Realty & Development Co., NTT Urban Solutions Inc. i NEC Corp., zarejestrowało się jako partnerzy projektu.

Czytaj także: Moon Dubai – nieziemska inwestycja