Bill Gates inwestuje w alkohol

Breakthrough Energy Catalyst to unikalny program firmy założonej przez Billa Gatesa. Łączy on przedsiębiorstwa i organizacje non-profit w celu sfinansowania kluczowych projektów na skalę komercyjną, które przyspieszają wdrażanie podstawowych technologii.

Projekt uzyskał właśnie 50 milionów dolarów w formie dotacji, przeznaczonej dla zakładu produkującego zrównoważone paliwo lotniczego (SAF). Zakłady noszą nazwę LanzaJet Freedom Pines Fuels i znajdują się w Soperton w stanie Georgia

„Breakthrough Energy Catalyst to nowy sposób dla sektora prywatnego na przyspieszenie przejścia na czystą energię poprzez finansowanie projektów, które zapewnią, że niezbędne rozwiązania klimatyczne trafią na rynek w czasie, którego potrzebuje świat”. Wyjaśnia Rodi Guidero, dyrektor wykonawczy Breakthrough Energy & Managing Partner, Breakthrough Energy Ventures.

„Nowa zrównoważona elektrownia paliwowa LanzaJet może odegrać istotną rolę w dekarbonizacji lotnictwa. Jednocześnie demonstrując, w jaki sposób miejsca pracy i przedsiębiorstwa gospodarki czystej energii mogą zasilać społeczności” – dodał.

Projekt Freedom Pines Fuels firmy LanzaJet będzie pierwszym komercyjnym zakładem SAF. Będzie to również pierwszy zakład na świecie, który będzie produkował alkohol do odrzutowców SAF. Może on zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 70% w porównaniu z kopalnym paliwem odrzutowym. Projekt ma zostać ukończony w 2023 roku.

Po pełnym uruchomieniu zakład ten będzie kluczowym elementem zwiększenia produkcji SAF i wprowadzenia na rynek zrównoważonych paliw, które są tańsze. Oczekuje się, że zakład będzie produkował 35 milionów litrów SAF i 3,8 milion litrów odnawialnego oleju napędowego rocznie.

Czytaj także: Jeff Bezos i Bill Gates szukają minerałów pod Grenlandią