Bezprzewodowy przesył energii – przyszłość energetyki

Reach Power Inc, startup z Doliny Krzemowej specjalizuje się w bezprzewodowym przesyle energii elektrycznej. Właśnie poinformował, że zebrał kwotę 30 milionów dolarów w rundzie finansowania, która pomoże mu skomercjalizować swoje produkty.

Do tej pory do demonstracji podobnej technologii używano anten wielkogabarytowych ze źródłami dużej mocy, Chris Davlantes, założyciel i dyrektor generalny Reach, powiedział, że gwałtowny rozwój anten dużej mocy, dzięki ulepszeniu oprogramowania sterującego umożliwił stworzenie efektywnych bezprzewodowych systemów przesyłania energii.

Podczas demonstracji dla agencji Reuters, Davlantes podłączył radio bez baterii do bezprzewodowego odbiornika mocy opartego na antenie, który włączał radio z odległości 8 metrów od nadajnika mocy.

Zapytany o bezpieczeństwo stosowania silniejszych wiązek energii elektrycznej, Dalvantes powiedział, że systemy mogą wykrywać obiekty i wyłączać je lub omijać. „Zawsze gwarantujemy, że gdy jesteś w pobliżu jednego z naszych systemów, uzyskujesz ekspozycję spełniającą te same limity, co wszystkie telefony komórkowe” – powiedział.

Firma podpisała kontrakt z Departamentem Obrony USA na stworzenie prototypów, które mogą łączyć wiele modułów emitujących energię w celu silniejszego przenoszenia mocy lub większych zasięgów. Zaprojektowała również chip zasilający, który może emitować i odbierać fale przenoszące energię elektryczną.

Dzięki temu będzie możne je wykorzystać do zastosowania w produktach komercyjnych, które firma planuje wprowadzić na rynek w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pierwszymi klientami będą firmy logistyczne korzystające z robotów i pojazdów autonomicznych.

„Reach zrobi dla energetyki to, co Wi-Fi zrobiło dla dostępu do Internetu – odetnie kabel” – powiedział Matt Ocko, współzałożyciel DCVC. Według niego Reach to firma wyjątkowa posiadająca przewagę nad konkurencją dzięki „kombinacji mocy, odległości, skalowalności, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa i opłacalności”.

Czytaj także: Czy skoncentrowana energia słoneczna zbawi naszą planetę?