Badanie Kantara: Jak Polacy patrzą na katastrofę klimatyczną?

Coraz więcej obywateli dostrzega problem zmian, jednocześnie uważając, że robią dla dobra planety więcej niż ktokolwiek – z rządami krajowymi na czele.

Szczyt COP26 potrwa jeszcze do piątku, i do tego czasu możemy spodziewać się kolejnych deklaracji na rzecz m.in tempa odchodzenia kolejnych gospodarek od wykorzystania paliw kopalnych w produkcji energii. Pośród wielu publikacji towarzyszących szczytowi warto zwrócić uwagę na najnowsze badanie Kantara, w którym udział wzięli obywatele 9 krajów, w tym m.in Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec czy Polski. 

Czytaj też: Facebook to tuba klimatycznej dezinformacji

Z raportu wynika, że świadomość zagrożeń związanych ze zmianami klimatu jest wśród Europejczyków coraz większa – 78% pytanych uważa problem za “bardzo poważny”, a 15% – za “raczej poważny”. W skali od 1-10, gdzie 10 oznacza problem “niezwykle poważny”, średni wynik oceny zagrożenia wyniósł 7.9, przy 7.4 w badaniu sprzed dekady. Najbardziej zaniepokojeni są młodzi Europejczycy – 22% z nich wskazuje zmiany klimatyczne jako najważniejsze wyzwanie stojące przed światem, wyprzedzające również sytuację ekonomiczną czy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. 74% mieszkańców naszego kontynentu uważa, że inwestycje w zielone technologie będą mniej kosztowne niż straty poniesione w wyniku pogłębiania się kryzysu klimatycznego. 

Co ciekawe, Polacy wyróżniają się spośród obywateli badanych krajów jeśli chodzi o namierzenie największego stojącego przed nami zagrożenia związanego z klimatem. O ile inni najczęściej wskazują po prostu zmiany klimatyczne, w Polsce największym problemem pozostaje jakość powietrza, które często wskazywali także Holendrzy. Obywatele Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii obawiają się rosnącej niepewności związanej ze składowaniem odpadów, z kolei mieszkańcy Singapuru wskazywali na problem braku surowców naturalnych. 

79% Polaków skłonnych jest do przyjęcia nowych regulacji i zmian w trybie życia narzuconych przez rząd, jeśli chodzi o walkę ze zmianami klimatycznymi. Jednocześnie ponad połowa z nas, 54%, uważa, że robi wystarczająco dużo w tym kierunku. To drugi najwyższy wynik w całej dziewiątce – bardziej zadowoleni ze swoich działań są tylko Holendrzy (58%). Całe badanie zostało opublikowane na tej stronie.