Badania nad mózgiem w warunkach kosmicznych

Trzech astronautów udających się w kosmos podczas lotu wahadłowca SpaceX do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przetestuje specjalny hełm obsługujący elektroencefalogram (EEG).

Sprzęt wyprodukował izraelski startup Brain.Space. Misja rozpocznie się 3 kwietnia i potrwa 10 dni. Trzech z czterech astronautów będzie nosić kask, który ma 460 połączonych ze skórą głowy aerografów. Będą oni wykonywać szereg zadań przez 20 minut dziennie. Gromadzone dane dotyczące dynamiki mózgu będą przesyłane do komputera umieszczonego na stacji kosmicznej.  

„Wiemy, że środowisko mikrograwitacji wpływa na wskaźniki fizjologiczne w ciele, więc prawdopodobnie wpłynie to na mózg. Chcielibyśmy to monitorować” – powiedział Reuterowi dyrektor generalny Brain.Space, Yair Levy.

Do tej pory w przestrzeni kosmicznej naukowcy zbierali dane dotyczące tętna, oporu skóry, masy mięśniowej i inne, podobne. Ale jeszcze nie dane dotyczące aktywności mózgu.

Podobne badania zostały przeprowadzone na Ziemi. Po przeprowadzeniu ich na orbicie i w ISS, Brain.Space porówna dane EEG, aby zobaczyć różnice w aktywności mózgu między Ziemią a przestrzenią kosmiczną. Takie badania są niezbędne przy analizie danych w celu prowadzenia eksploracji kosmosu w coraz dłużsych sekwencjach czasowych.

Brain.Space, zebrał 8,5 miliona dolarów na badania nad infrastrukturą mózgu. Współpracuje z wydziałem nauk kognitywnych i nauk o mózgu na izraelskim Uniwersytecie Ben Guriona.

Levy powiedział, że ma nadzieję, że wyniki badań przeprowadzonych podczas misji kosmicznej będą pożyteczne dla innych instytucji, badaczy i programistów. Będą oni mieli możliwość korzystania z tych danych w celu udoskonalenia przyszłych, coraz dalszych wpraw kosmicznych.  

Czytaj także: Poznaliśmy datę końca ISS