Asteroida, która byłą planetą. Nowe badania!

Szczegółowe badania próbek pobranych z asteroidy Ryugu doprowadziły naukowców do wniosku, że jej pierwotnym ciałem macierzystym mógł być planetozymal, czyli zalążek planety.

Asteroida Ryugu została odkryta przez japoński program astronomii kosmicznej o nazwie „Hayabusa 2” w 1999 roku. Ryugu ma średnicę około 900 metrów i krąży w pasie planetoid między orbitami Marsa a Jowisza.

Japan Aerospace Exploration Agency’s (JAXA) w 2014 roku wysłała sondę kosmiczną, której celem było między innymi pobranie próbek asteroidy Ryugu. W 2020 roku urządzenie powróciło na Ziemię wraz z materiałem badawczym. 

Analiza zgromadzonych próbek wykazała, że skład chemiczny Ryugu wykazuje pewne podobieństwa do obiektów z zewnętrznej części Układu Słonecznego, a jednocześnie do skał znajdujących się w pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Dobrym przykładem tego pierwszego podobieństwa jest obecność izotopów tlenu. W asteroidzie tej można też odnaleźć sporą ilość materii organicznej, która przypomina tę obecną w kometach – czytamy na portalu.

Naukowcy użyli techniki spektrometrii w podczerwieni, aby bliżej przyjrzeć się składnikom asteroidy, zawierającym wspomniane wcześniej minerały. Zauważyli, że charakterystyka widma odpowiada profilom obiektów pochodzących z zewnętrznych części Układu Słonecznego. Analizując zebrane informacje, astronomowie wysnuli teorię, że asteroida Ryugu mogła być pierwotnie planetozymalem, czyli początkowym stadium w tworzeniu się planety. Prawdopodobnie wytworzył się on na obrzeżach Układu Słonecznego, gdzie zgromadził dostępne tam składniki wokół swojej struktury.

Dlaczego Ryugu nie został planetą?

Naukowcy nie są jednak pewni co się wydarzyło później i dlaczego cały proces tworzenia się planety został przerwany. Nie wiadomo również co spowodowało wypchnięcie Ryugu w kierunku głównego pasa planetoid. Tutaj dostała się do niej woda, która następnie wywarła istotny wpływ na jej budowę. W tej chwili obecna orbita, po której krąży dookoła Słońca, zlokalizowana jest niedaleko ziemskiej, co pozwoliło na jej zbadanie przez japońskich naukowców.

Asteroida przeszła przez długą podróż, ale teraz stanowi ważne źródło informacji o ewolucji Układu Słonecznego oraz procesach formowania planet w dysku protoplanetarnym.

Czytaj też: Teleskop Euclid bada ciemną materię

Źródło: Science Alert, dzienniknaukowy.pl

Grafika tytułowa: Peter Schmidt / Pixabay