ArianeGroup zakończył testy napędu w ramach projektu SALTO – udział polskiej firmy SpaceForest

ArianeGroup ogłosił zakończenie kampanii testowej napędu orbitalnego w ramach unijnego projektu SALTO. Próby przeprowadzono w ośrodku DLR w niemieckim Lampoldshausen, na stanowisku testowym M11. Informację przekazał starszy inżynier ds. napędów orbitalnych Ulrich Gotzig, który podkreślił znaczenie przeprowadzonych testów dla dalszych etapów rozwoju systemów rakiet nośnych wielokrotnego użytku.

Projekt SALTO (reuSable strAtegic Space Launcher Technologies & Operations) realizowany jest od grudnia 2022 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jego głównym celem jest opracowanie technologii umożliwiających odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie dolnych stopni rakiet, ze szczególnym naciskiem na pionowe lądowanie. Wiodącym podmiotem w projekcie jest ArianeGroup, który integruje działania partnerów z całej Europy, w tym także z Polski.

Wśród uczestników konsorcjum znajduje się polska firma SpaceForest, specjalizująca się w systemach napędowych. Na zlecenie ArianeGroup opracowuje ona tzw. pędnik kontrolny – układ odpowiedzialny za obrót głównego stopnia demonstratora Themis przed jego powrotem na Ziemię. Rozwiązanie to ma kluczowe znaczenie dla precyzyjnego wejścia pojazdu w atmosferę oraz przygotowania go do lądowania w wyznaczonej strefie.

Zakończenie testów napędu rakietowego jest kolejnym krokiem w stronę pierwszego lotu demonstratora Themis. W zakładach ArianeGroup w Les Mureaux we Francji trwają obecnie ostatnie prace przygotowawcze, w tym integracja sprawdzonych podzespołów oraz finalna konfiguracja pojazdu do próbnych startów. Oczekuje się, że niebawem demonstrator trafi na poligon testowy w północnej Szwecji.

Obecność polskiej spółki w międzynarodowym projekcie SALTO to istotny sygnał rosnącej roli krajowych firm w europejskim sektorze kosmicznym. Współpraca z ArianeGroup i udział w rozwoju nowoczesnych technologii rakietowych pokazują, że Polska dysponuje specjalistyczną wiedzą i kompetencjami potrzebnymi do realizacji najbardziej ambitnych celów Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: NASA odkrywa nowy mechanizm formowania się rdzeni planet – przełomowe badanie zmienia spojrzenie na ewolucję Marsa!

Grafika tytułowa: Brian McGowan / Unsplash