Archeolodzy odkryli dwie kapliczki Asyryjczyków

Badacze z Penn Museum’s Nimrud Project dokonali wyjątkowego odkrycia w ruinach asyryjskiego miasta Nimrud, gdzie odkryli dwie kapliczki w świątyni Ninurta. Zbudowane za panowania króla Aszurnasirpala II, który rządził w latach 883-859 p.n.e., stanowią one cenne świadectwo dawnej cywilizacji. Świątynia, zgodnie z przypuszczeniami archeologów, została zniszczona przez najeźdźców z Babilonii i Medii, którzy zdobyli Nimrud po upadku imperium asyryjskiego w latach 614-612 p.n.e.

W wyniku odkryć, naukowcy uważają, że świątynie zostały celowo splądrowane i zniszczone przed ich ostatecznym spaleniem. Artefakty znalezione na miejscu oraz ich rozmieszczenie jednoznacznie sugerują, że były one celem barbarzyńskich działań, które miały na celu zniszczenie kulturowych i religijnych symboli Asyrii. Częściowe zniszczenie i rozproszenie artefaktów może wskazywać na systematyczne plądrowanie świątyni.

Jednym z kluczowych elementów odkrycia jest monumentalne kamienne podium w większej z kapliczek. Inskrypcja klinowa, która kiedyś podtrzymywała posąg bóstwa, stanowi cenne źródło informacji o dawnych rytuałach religijnych. W mniejszej kapliczce archeolodzy znaleźli uszkodzone podium, które również może kryć tajemnice związane z kultem w Nimrud. Oprócz tego, odkryto gliniane tabliczki z inskrypcjami, które zawierają zapisy dotyczące działalności gospodarczej świątyni.

Odkrycia te dostarczają nowych informacji na temat złożoności życia religijnego i administracyjnego w Asyrii, a także rzucają światło na brutalne końce wielkich imperiów starożytnego Bliskiego Wschodu. Odkopane artefakty stanowią nie tylko cenne świadectwo przeszłości, ale także potwierdzenie, jak wojny i najazdy wpływały na materialną i duchową kulturę starożytnych cywilizacji.

Źródło: archaeology.org

Czytaj też: Złoty pierścionek z wizerunkiem Wenus znaleziony w Bretanii

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E