Apple planuje zwiększyć produkcję w Wietnamie

Apple nosi się z zamiarem rozpoczęcia produkcji zegarków Apple Watch, MacBooków i HomePodów, poinformował dzisiaj serwis Nikkei Asia.

Gigant próbuje rozszerzyć produkcję poza Chinami. W ten sposób ominąć zakłócenia w łańcuchu dostaw związane z blokadami spowodowanymi przez Covid i napięciami handlowymi między USA a Chinami.

Chodzą słuchy, że dostawcy rozpoczęli testowanie produkcji Apple Watch, a Apple poprosił także o utworzenie testowej linii produkcyjnej MacBooka. Firma podobno nadal prowadzi rozmowy na temat budowy głośników HomePod w kraju.

Apple produkuje już AirPods w Wietnamie i podobno w czerwcu zaczęło tam przenosić część swojej produkcji iPadów. Firma zwróciła się do niektórych dostawców o zwiększenie zapasów komponentów, takich jak płytki drukowane i niektóre części elektroniczne. Zwłaszcza te wyprodukowane w Szanghaju.

Sprzedaż komputerów Mac była niższa od planowanej w trzecim kwartale i spadła o ponad 10% w ujęciu rok do roku. Przychody Apple iPad przekroczyły oczekiwania, ale i tak spadły o 2% rok do roku. Prezes Tim Cook powiedział, że wynika to z ograniczeń podaży i silnego dolara.

„Jeśli chodzi o ogólne prognozy, spodziewamy się, że przychody przyspieszą we wrześniu, mimo że dostrzegamy pewne słabości”, powiedział prezes serwisowi CNBC.

Czytaj także Apple zakłada rekordową sprzedaż iPhone’a 14!