Apple i Google zrywają współpracę z rosyjskim Mirem

Apple Pay zamknął lukę, która pozwalała Rosjanom płacić kartami Mir.

„Apple poinformował rosyjski krajowy system kart płatniczych – NSPK, że zawiesza obsługę kart Mir w usłudze płatności Apple Pay” – czytamy na stronie Mir . „Od 24 marca przesyłanie nowych kart do usługi jest niedostępne”. Wszelkie karty tego systemu, dodane wcześniej do Apple Pay przestaną działać w ciągu następnych kilku dni. Apple Pay po raz pierwszy dodał obsługę kart Mir w zeszłym roku.

Mir jest własnością Centralnego Banku Rosji. Powstał w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone na Rosję po aneksji Krymu w 2014 roku. Według informacji płynących z Banku Centralnego, stanowią około 32 procent wszystkich nowych kart wydane w kraju (ok. 95 milionów sztuk).

Mir (ros. „pokój”) był częścią wysiłków Moskwy zmierzających do opracowania rodzimych narzędzi finansowych, które będą odzwierciedlać te zachodnie, które działały w Rosji, przed rozszerzeniem sankcji ekonomicznych wprowadzonych po agresji na Ukrainę.

Również Google podejmuje działania zmierzające do zerwania współpracy z Mirem. Według Wall Street Journal Google wstrzymał pilotażowy plan, aby umożliwić klientom korzystanie z tych kart w Google Pay w Rosji.

Rosyjscy użytkownicy Google Pay doświadczyli problemów z płatnościami po zawieszeniu usług Visa i Mastercard w tym kraju. Amerykańskie sieci kart płatniczych poinformowały na początku marca, że ​​opuszczają kraj w związku z szerokim wycofywaniem się zachodnich firm. Miało to miejsce wskutek wprowadzenia sankcji finansowych na główne rosyjskie banki, w tym VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank i Otkritie FC Bank.  

Czytaj także: Jak walczyć z rosyjską ropą? Możliwe, że pojedziemy wolniej!