Asimo przechodzi na emeryturę

Po ponad 20 latach intensywnej pracy, humanoid wyprodukowany przez Hondę Motor odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Symbol japońskiej robotyki opanowując umiejętności biegania, skakania, konwersacji w języku migowym, czy dolewania kawy stał się bardzo popularną i znaną postacią (maszyną?).

Modernizacja robota została wstrzymana kilka lat temu. Po ostatniej większej modernizacji w 2011 roku Asimo skoncentrował się na rozwoju osobistym – dostał możliwość podejmowania autonomicznych decyzji. Na początek skupił się na rozwijaniu umiejętności niewpadania na innych w czasie poruszania się.

Teraz Honda ogłosiła plany opracowania nowego robota – awatara, wyposażonego w funkcję zdalnego sterowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Po przejściu na spoczynek Asimo (skrót od Advanced Step in Innovative Mobility) będzie cały czas obecny w kulturze japońskiej. Twórcy robota będą używać jego wizerunku do promocji i sprzedaży towarów.

Na uroczystość pożegnania Asimo w tokijskim salonie Hondy przybyło wielu fanów robota, w tym rodzice z dziećmi.

Najbardziej spektakularne działania sympatycznego humanoida to otwarcie sesji nowojorskiej giełdy w 2002 roku (z okazji 25-lecia notowań Hondy) oraz przywitanie prezydenta USA Baracka Obamy w japońskim Narodowym Muzeum Nowej Nauki i Innowacji w Tokio. W czasie tego wydarzenia Asimo porozmawiał z prezydentem nienaganną angielszczyzną. Zaprezentował także swoje możliwości fizyczne kopiąc piłkę i wykonując skoki.

Czytaj także: Ta maszyna obiera banana. To sukces!