Antymateria reaguje na grawitację jak zwykła materia?
Naukowcom z CERN w Genewie udało się udowodnić, że podobnie jak wszystko inne, także antymateria po upuszczeniu opada w dół.
Obserwacja takiego zjawiska dotyczącego antymaterii przez dziesięciolecia umykała fizykom. Dopiero w niedawno przeprowadzonym eksperymencie zespół ALPHA (Antihydrogen Laser Physics Apparatus) z Europejskiego Centrum Badań Jądrowych CERN w Genewie uzyskał pierwszy bezpośredni pomiar swobodnie opadającej antymaterii. Wyniki i opis badań ukazały na łamach pisma „Nature”.
Rezultaty doświadczeń wykazały, że antymateria w polu grawitacyjnym Ziemi zachowuje się tak samo jak zwykła materia. Odkrycia te nie zaskoczyły fizyków, ale poddają pod wątpliwość niektóre niekonwencjonalne teorie sugerujące, że grawitacja raczej odpycha antymaterię, a nie ją przyciąga. Przeprowadzone doświadczenia pokazują, że przynajmniej w przypadku antymaterii antygrawitacja nie istnieje – czytamy na portalu.
Z badań naukowców wykazały także, że pomiary przyspieszenia grawitacyjnego antymaterii są zbliżone do przyspieszenia grawitacyjnego zwykłej materii i wynoszą 9,81 metra na sekundę do kwadratu.
Antymateria z pewnością przyspiesza w dół. Konkluzja jest taka, że nie będziemy w stanie lewitować za pomocą antymaterii – powiedział Joel Fajans, profesor fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, który wraz z teoretykiem Jonathanem Wurtele jest autorem przeprowadzonego eksperymentu.
Zdaniem naukowców dotychczasowe badania były bardzo trudne do zrealizowania, ponieważ siły grawitacji są niewiarygodnie słabe w porównaniu z siłami elektrycznymi, które wpływają na badane cząstki. Poza tym pojawiającej się teorie, że grawitacja może w różny sposób oddziaływać na antymaterię i materię był ciekawy do sprawdzenia, chociażby ze względu na wiele kosmicznych zagadek. Oddzielenie materii i antymaterii na wczesnym etapie powstania Wszechświata mogłoby wyjaśnić, dlaczego widzimy tylko niewielką ilość antymaterii.
W rzeczywistości siła grawitacji jest najsłabszą z czterech znanych oddziaływań podstawowych, obok oddziaływań słaby, silnych i oddziaływań elektromagnetycznych. Dominuje we Wszechświecie, ponieważ – przynajmniej teoretycznie – wpływa na całą materię na ogromnych odległościach. Ale w przypadku maleńkiego kawałka antymaterii efekt jest znikomy. Pole elektryczne o natężeniu jednego wolta na metr wywiera na antyproton siłę około 40 bilionów razy większą niż siła grawitacji wywierana na antyproton – czytamy także.
Źródło: dzienniknaukowy.pl, rfm24.pl
Czytaj też: Gigantyczny Teleskop Magellana. Kolejny ważny etap budowy!
Grafika tytułowa: Brandon Style / Unsplash