Gigantyczny Teleskop Magellana. Kolejny ważny etap budowy!
Teleskop Magellana to ogromne obserwatorium, które ma być gotowe w 2029 roku. Proces, który właśnie zapoczątkowano w Arizonie w Stanach Zjednoczonych potrwa aż cztery lata.
Produkcję siódmego i zarazem ostatniego elementu wielkiego zwierciadła rozpoczęto w bardzo specyficznym piecu zlokalizowanym pod stadionem Uniwersytetu w Arizonie (stadion piłkarski Arizona Wildcats). Zebrano tam około 20 tok szkła optycznego, które będzie podgrzewane do 1165 stopni Celsjusza. Dodatkowo wewnątrz pieca będzie przebiegać okrężny ruch, który nada zwierciadłu wymaganego kształtu. Oczywiście ogromne zwierciadło będzie wymagało wypolerowania. Całość procesu zajmie aż 4 lata.
Obserwatorium ma być aż 50 mln razy czulsze od ludzkiego oka i zapewni obserwacje w rozdzielczości do 10 razy lepszej od Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Naukowcy wierzą, że Gigantyczny Teleskop Magellana pozwoli na uzyskanie najlepszych dotychczas obrazów obiektów z wczesnego wszechświata i umożliwi m.in. dokładniejsze zbadanie składu chemicznego atmosfer egzoplanet, a nawet szukania tam oznak życia. Duże nadzieje pokładane są także w badaniu ciemnej materii, która to ciągle skrywa przed nami mnóstwo tajemnic – czytamy na portalu.
Budowa samego obserwatorium odbywa się w Las Campanas wysoko na chilijskiej pustyni Atacama. Pustynia ta jest doskonałą lokalizacją dla tego typu przedsięwzięć. Ze względu na wysokość i oddalenie od skupisk ludzkich, zapewnia czyste niebo, idealne do prowadzenia obserwacji.
Posiadający 25 – metrową średnicę teleskop (dla porównania Teleskop Wewbba ma „tylko” 6,5 m) będzie badać atmosfery egzoplanet i wczesne galaktyki. A także naturę i rolę ciemnej materii i ciemnej energii w historii wszechświata.
Źródło: geekweek.pl
Czytaj też: Pierścienie Saturna. Naukowcy wiedzą już skąd się wzięły!
Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash