Android 12 na telewizory jest gotowy. Oto najważniejsze nowości

Lepsza jakość obrazu, estetyczniejszy interfejs i większa transparentność – to podstawowe zalety systemu, który mimo oficjalnej premiery nadal dostępny jest dla wąskiego grona odbiorców.

Po fazie testów Android 12 w wersji przeznaczonej na telewizory doczekał się wczoraj oficjalnej premiery, choć na razie wciąż tylko w wersji deweloperskiej. Z informacji opublikowanych na stronach Androida może wydawać się początkowo, że ulepszenia systemu są głównie kosmetyczne – to m.in większa możliwość dostosowania interfejsu użytkownika, poprawa odtwarzania multimediów, ulepszenia dla złącza HDMI, lepsza obsługa poszczególnych standardów oraz poprawa prywatności i bezpieczeństwa. Co to jednak oznacza w praktyce? 

Czytaj też: Android 12L: co oferuje system dla tabletów i składanych smartfonów?

Jeśli chodzi o poprawę odtwarzania, zwraca uwagę przede wszystkim możliwość uniknięcia drgania obrazu dzięki automatycznemu dostosowaniu częstotliwości odświeżania ekranu. Interfejs użytkownika zostanie uzupełniony o wsparcie renderowania do rozdzielczości 4K, i właśnie w tym formacie będzie wyświetlany natywnie, a nie przeskalowany z 1080p jak w poprzednich wersjach systemu. Android 12 for TV umożliwia także rozmycie teł w oknach interfejsu dzięki narzędziom RenderEffect i Window Manager. 

Jeśli chodzi o poprawę prywatności, system będzie pokazywał, jakie aplikacje otrzymują dostęp do naszych aparatów, kamer i mikrofonów. Po wprowadzeniu usługi Apple’a App Tracking Transparency czy włączeniu podobnych informacji do systemu Samsung One U.I 4.0 staje się to standardem w świecie urządzeń mobilnych, dlatego cieszy, że i z telewizora będzie można korzystać w sposób bezpieczniejszy niż dotychczas. Nowa wersja Androida na telewizory będzie również obsługiwać standard HDMI-CEC 2.0, który zapewnia lepszą interoperacyjność między urządzeniami HDMI oraz poprawia jakość zdalnego sterowania. 

Jak czytamy na stronie Androida, mimo oficjalnej premiery na razie system został udostępniony tylko użytkownikom korzystającym z zestawu deweloperskiego ADT-3, którzy wg informacji Google powinni już otrzymać aktualizację. Nie podano jednak, w jakich terminach z systemu będzie można skorzystać na innych urządzeniach. 

Fot: Denny Muller/ Unsplash