Aminokwasy odkryte w próbce z asteroidy

Japońscy naukowcy odkryli ponad 20 rodzajów aminokwasów w próbkach asteroid pobranych przez sondę Hayabusa 2.

Sonda została wystrzelona przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych (JAXA) w 2014 roku na asteroidę Ryugu w celu rozwinięcia technologii eksploracji asteroid.

Po przebyciu 3,2 miliarda km po eliptycznej orbicie wokół Słońca w ciągu trzech lat, sonda dotarła do miejsca przeznaczenia oddalonego o 300 milionów kilometrów. Wróciła na Ziemię z próbkami w grudniu 2020 roku. Kapsuła Hayabusa 2 zebrała około 5,4 grama próbek, które są obecnie badane w celu znalezienia początków wszechświata.

Aminokwasy są uważane za podstawowe elementy budulcowe życia, ponieważ są wykorzystywane przez żywe organizmy do wytwarzania białek, cząsteczek życia. Naukowcy uważają, że życie na Ziemi powstało po reakcji chemicznej, w wyniku której powstały aminokwasy. Te z kolei utworzyły białka i ostatecznie życie zakwitło na naszej planecie. Część ekspertów uważa, że ​​niektóre ze składników tworzących życie zostały dostarczone na Ziemię przez meteoryty, które rozbiły się miliony lat temu.

O odkryciu aminokwasów poinformował urzędnik japońskiego Ministerstwa Edukacji, podał serwis Japan Today. Powiedział, że odkryte aminokwasy są niezwykle ważne, ponieważ pomogłyby w dążeniu do zrozumienia pochodzenia wszechświata i ostatecznie życia. Uruchomiony przez JAXA we współpracy między innymi z Uniwersytetem Tokijskim i Uniwersytetem w Hiroszimie, Hayabusa2 dostarczył próbki bez wystawiania ich na działanie powietrza zewnętrznego, oraz światła słonecznego.

Czytaj także: Kolejne dziwne kształty na Marsie