Amerykanie mają nową broń! Wkraczamy w erę laserów?

Jeszcze kilka lat temu wszelkie informacje dotyczące futurystycznej broni traktowaliśmy z przymrużeniem oka. Przecież doniesienia telewizyjne i prasowe związane z konfliktami zbrojnymi ukazywały nam je jako działania wojskowe oparte na klasycznym uzbrojeniu – czołgach, samolotach, okrętach korzystających z broni „tradycyjnej”, jak pociski, rakiety itp. Jakiś czas temu o pracach nad futurystycznymi działami informowała z dumą Rosja. Dziś natomiast mamy dla Was wieści zza Oceanu. Amerykanie właśnie prezentują swoje nowe działo!

Broń laserowa wkrótce będzie codziennością?

Amerykańska armia ma nowy sposób na neutralizowanie dronów wroga. To nowoczesne działo laserowe LWSD. Broń zamontowana została na pokładzie USS Portland już kilka lat temu – dokładnie w 2018 roku. Amerykanie już od kilkudziesięciu lat prowadzą prace nad bronią laserową dla wojska, ale tak naprawdę dopiero teraz ma ona szanse na wykorzystanie na szerszą skalę. W ubiegłym roku badana była skuteczność LWSD w kwestii zwalczania dronów latających i okazało się, że z powodzeniem broń może neutralizować takie zagrożenie.

Czytaj też: Unia Europejska chce zgodnie walczyć z technologicznymi gigantami

W tym roku natomiast sprawdzano jak LWSD poradzi sobie ze zwalczaniem bezzałogowych łodzi-pułapek często wykorzystywanych przez piratów do ataków na statki. Jak się okazuje, laser LWSD może unieszkodliwiać takie bezzałogowe pojazdy z dużej odległości. Może się więc okazać, że w mniej, lub bardziej odległej przyszłości takie rozwiązanie będzie montowane na pokładzie kontenerowców, tankowców, bądź też będzie wykorzystywane w przypadku okrętów eskortujących statki handlowe.

To jednak moim zdaniem nadal melodia przyszłości. Na razie bowiem mamy do czynienia z rozwiązaniem prototypowym, które nadal będzie poddawane testom. Jeszcze długa droga do tego, by działo LWSD trafiło do produkcji seryjnej i trafiło na wyposażenie jednostek bojowych, czy też dużych statków transportowych. Niemniej jednak ostatnie doniesienia w kwestii działań afrykańskich piratów przekonują nas, że wdrożenie systemów obronnych dla jednostek handlowych jest czymś koniecznym.

Grafika tytułowa: Arron Choi / Unsplash