AI pomoże AV w trudnych warunkach

Naukowcy z Wydziału Informatyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, we współpracy z kolegami z Uniwersytetu Bogazici w Turcji, opracowali nowy system sztucznej inteligencji (AI).

Umożliwia on pojazdom autonomicznym (AV) osiągnięcie bezpieczniejszej i bardziej niezawodnej nawigacji, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Jednym z biorących udział w badaniach jest Yasin Almalioglu. „Trudność AV z uzyskaniem precyzyjnego pozycjonowania podczas trudnych warunków jest głównym powodem, dla którego zostały one ograniczone do niewielkich prób. Na przykład pogoda, taka jak deszcz, mgła lub śnieg, może spowodować, że AV znajdzie się na niewłaściwym pasie przed skrętem. Albo zbyt późno zatrzyma się na skrzyżowaniu z powodu nieprecyzyjnego pozycjonowania.

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy opracowali nowatorski model głębokiego uczenia się do szacowania ruchu ego, kluczowego elementu systemu jazdy AV. Szacuje on pozycję poruszającą się samochodu w stosunku do obiektów obserwowanych z samego samochodu. Model połączył bardzo szczegółowe informacje z czujników wizualnych (które mogą zostać zakłócone przez niesprzyjające warunki) z danymi ze źródeł odpornych na warunki pogodowe (takich jak radar). Dzięki temu można wykorzystać zalety każdego z nich w różnych warunkach pogodowych.

Zespół przewiduje, że prace te przybliżą AV o krok do bezpiecznej i płynnej autonomicznej jazdy w każdych warunkach pogodowych.

Czytaj także: Wypadek autonomicznego BMW w Niemczech