AGH Lunar Resources Initiative w finale konkursu zorganizowanego przez ESA
Zespół AGH Lunar Resources Initiative zakwalifikował się do finału prestiżowego konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej – 2nd Space Resources Challenge. Projekt polskich inżynierów i studentów, skupiony wokół opracowania innowacyjnego układu do wydobycia i przetwarzania regolitu księżycowego, został doceniony za swoją innowacyjność i potencjał zastosowania w przyszłych misjach kosmicznych.
W rywalizacji o kontrakt z ESA udział weźmie jedynie osiem najlepszych zespołów z całej Europy. W październiku każda z drużyn zaprezentuje swoje rozwiązanie podczas finałowego etapu, który odbędzie się przed międzynarodową komisją ekspertów. To właśnie wtedy rozstrzygnie się, które z proponowanych technologii będą miały szansę realnego zastosowania na Księżycu.
Polski projekt o nazwie DISTOBEE stanowi kompletny i autonomiczny system, który obejmuje wydobycie, załadunek, transport, magazynowanie i przesiewanie regolitu. Dzięki przemyślanej konstrukcji, może on zostać wykorzystany jako kluczowy element przyszłych misji eksploracyjnych, m.in. do pozyskiwania tlenu z zasobów in-situ czy budowy infrastruktury księżycowej.
Za inicjatywą stoi interdyscyplinarny zespół, którego trzon tworzą naukowcy z AGH pod kierunkiem dr. hab. inż. Piotra Kulinowskiego, prof. AGH, a także członkowie kół naukowych SpaceTeam AGH i AGH Space Systems. Partnerami projektu są również instytucje takie jak Centrum Badań Kosmicznych PAN, PIAP Space oraz start-up CleverHive Space, odpowiedzialny za oprogramowanie misji.
Zasady konkursu wymagają od zespołów opracowania rozwiązania zdolnego do przetworzenia 15 kilogramów symulantu regolitu w ciągu 150 minut. Przy tym system nie może przekroczyć 60 kilogramów masy i 300 watogodzin zużycia energii. Warunki te sprzyjają innowacyjnym, lekkim i energooszczędnym projektom – a takim właśnie jest polski DISTOBEE.
Źródło: AGH
Czytaj też: Balony wielkości stadionu na niebie? Ruszy kampania NASA
Grafika tytułowa: Peter de Vink | Pexels