A jednak! Standard USB-C przegłosowany!

Dziś odbyło się w Parlamencie Europejskim głosowanie nad regulacją nakazującą, by sprzedawane w Unii Europejskiej smartfony były wyposażone w jednolity rodzaj portu ładowania. Jak się okazuje, realizuje się scenariusz przewidywany od dawna. Obowiązkowym standardem ładowania elektroniki na terenie Wspólnoty będzie USB-C!

To koniec złącza Lightning w Europie!

Popularne złącze USB-C będzie nowym standardem w kwestii ładowania dla większości sprzętów z kategorii elektroniki użytkowej. Mam tu na myśli laptopy, telefony komórkowe, tablety, aparaty, kamery, czytniki e-booków, słuchawki bezprzewodowe, przenośne konsole do gier, nawigacje, głośniki Bluetooth oraz klawiatury i myszy komputerowe wyposażone we wbudowane akumulatory. Ponadto przeforsowano też ustawę obligującą producentów elektroniki do harmonizowania szybkości ładowania urządzeń wspierających szybkie ładowanie. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości wszystkie nasze sprzęty będziemy ładować jedną ładowarką z taką samą szybkością.

Czytaj też: WWDC 2022 – oto nowości od Apple!

Miejmy nadzieję, że producenci elektroniki użytkowej sprawnie dostosują swoje urządzenia, do nowych unijnych przepisów. Zyskamy na tym my – użytkownicy. Nie będziemy skazani na plątaninę kabli chociażby podczas wyjazdów. Do naładowania naszych sprzętów wystarczy nam wyłącznie jeden kabel i dobra ładowarka.

Grafika tytułowa: Mika Baumeister / Unsplash