System AI namierza psie kupki

Caleb Olsen stworzył inteligentny system, który nie tylko śledzi, gdzie jego pupil załatwił potrzebę, ale także używa lasera by doprowadzić go w to miejsce.

Pomysł na taki zrobotyzowany laserowy system narodził się z innego systemu stworzonego przez Olsena. Wykorzystywał on sztuczną inteligencję do wykrywania, kiedy jego zwierzak Corgi zrobił kupę na podwórku.

Korzystając z transmisji na żywo z kamery bezpieczeństwa, Olsen był w stanie zebrać serię zdjęć swojego psa podczas wypróżniania. Następnie wykorzystał je do wytrenowania modelu AI o nazwie DeepLabCut, który jest w stanie rozpoznać określone pozy u zwierząt. W tym przypadku pozę, jaką robi pies Olsena, gdy… no właśnie wtedy.

Za każdym razem, gdy model sztucznej inteligencji wykrywał odpowiedni efekt, podświetlał miejsce na podwórku czerwonym kółkiem na żywo z kamery bezpieczeństwa. To ułatwiało późniejsze zebranie wszystkich kupek.

Wskazanie, gdzie na trawniku przydomowym znajdują się wszystkie czerwone kółka, było czasem trudne. Olsen rozbudował więc system, dodając jasnozielony laser przymocowany do ramienia robota. Po wyjściu na zewnątrz, przed kamerą Olsen może uruchomić robota, po prostu krzyżując ramiona w X. Następnie system oblicza gdzie znajduje się najbliższy obiekt i wyświetla zieloną kropkę na ziemi. Fizycznie prowadzi ona Olsena do odpowiedniej lokalizacji. Kiedy zostanie wykryta, kolejny wyszkolony gest — Olsen kucający, by zgarnąć kupę — system przechodzi do następnego obiektu. Potem do następnego, itd.

Serwis Gizmodo, który opisuje ten wynalazek sugeruje szersze zastosowanie go, na przykład w publicznych parkach i skwerach.

Czytaj także: Czy sztuczna inteligencja poradzi sobie w sporcie elektronicznym?