WWDC 2022 – oto nowości od Apple!

Apple podczas dzisiejszej konferencji WWDC 2022 pokazało nam swoje liczne nowości, które zamierza w najbliższym czasie wdrożyć w ramach autorskiego oprogramowania dla różnych urządzeń swojej produkcji. Co warto wiedzieć na ich temat? Oto nasze zbiorcze podsumowanie tego niezwykle owocnego wydarzenia!

Liczne, przydatne nowości w oprogramowaniu!

Konferencja WWDC to rokrocznie świetna okazja do pokazania użytkownikom sprzętu od Apple nowości, które w najbliższych miesiącach trafią na pokład ich urządzeń. Nie inaczej jest i tym razem. Koncern z Cupertino stawia na liczne udoskonalenia znanych już aplikacji po to, by korzystanie z nich było czystą przyjemnością. Przejdźmy teraz do krótkiego ich omówienia.

iOS 16

Apple pokazało dzisiaj zupełnie nowy ekran blokady dla systemów iOS oraz iPadOS. Umożliwi on szerszą personalizację – przez co możliwe będzie dostosowanie owego aspektu funkcjonowania smartfonów oraz tabletów Apple do naszych indywidualnych upodobań. Możliwe będzie między innymi ustawienie różnych motywów oraz edytowanie ich poszczególnych elementów. Warto wspomnieć o tym, że na ekranie blokady będzie można wyświetlać widżety.

Pojawi się też zupełna nowość znana pod nazwą Live Activities. Dzięki niej możliwe będzie śledzenie tras dojazdu komunikacji miejskiej, Ubera, bądź też przeglądanie na żywo wyników w naszych ulubionych dyscyplinach sportowych. Focus Filter to natomiast rozwiązanie, które pozwoli na sprawniejsze zarządzanie funkcją Skupienie.

Nowości zmierzają do iMessage. Są one znane użytkownikom Androida. Koncern z Cupertino da nam możliwość edytowania wysłanych wiadomości oraz ich odwoływania – na przykład, gdy pomylimy odbiorców. Rozwijana dalej będzie funkcja SharePlay, która pozwala na wygodne dzielenie się multimediami w trakcie spotkań.

Warto zwrócić także uwagę na pomniejsze udogodnienia. Prowadzone są dalsze prace mające na celu udoskonalenie Map Apple oraz funkcji Family Sharing. Zapaleni zakupowicze na pewno ucieszą się z rozwiązania znanego pod nazwą Apple Pay Later, które pozwala rozdzielić płatność na raty zero procent. W śledzeniu naszych zamówień on-line pomoże nam natomiast funkcja Apple Pay Order Tracking.

iPadOS 16

Garści nowości doczekał się także iOS w wersji dla tabletów iPad, czyli iPadOS. Przede wszystkim Apple stawia na poprawioną wielozadaniowość. Tablety z Cupertino mają pod tym względem dorównać komputerom z macOS na pokładzie. Poprawek doczekają się także powiadomienia wyświetlane na ekranie tabletu. Będzie nimi można wygodniej operować.

Ponadto mozliwe będzie lepsze zarządzanie przestrzenią roboczą – mam tu na myśli możliwość wygodnego dostosowania wielkości okienek podczas pracy z podzielonym ekranem. Wcześniej nie było to możliwe. Teraz w większym oknie będziemy mogli otworzyć główną aplikację, a w mniejszym – tą pomocniczą. Świetne rozwiązanie którego brakowało tabletom od Apple.

Apple Home i Apple CarPlay

Apple poinformowało o wprowadzeniu na pokład swoich urządzeń wsparcia nowego standardu dla Smart Home znanego pod nazwą Matter. Pozwoli on na obsługę większej ilości modeli urządzeń z poziomu iOS. Możliwe będzie zarządzanie nimi poprzez nowy, intuicyjny w obsłudze interfejs skupiający wszystkie sprzęty w jednej, estetycznej przestrzeni na ekranie urządzenia.

Nowości pojawią się także w przypadku Apple CarPlay. System inforozrywki z Cupertino ma zaoferować wsparcie dla wszystkich ekranów samochodu – nie tylko tego odpowiedzialnego za multimedia. To ogromny krok naprzód i prawdziwy game-changer w segmencie. Przedstawiciele Apple zapowiadają, że CarPlay będzie nie tylko systemem infotainment, ale pełnym centrum sterowania samochodem. Wyświetli wybrane przez nas cyfrowe zegary, poinformuje nas o wszystkich parametrach samochodu i jazdy, czy posłuży do sterowania klimatyzacją. Prawdziwy game changer!

watchOS 9

Inteligentne zegarki coraz częściej goszczą na naszych nadgarstkach. Apple doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Koncern z Cupertino do tej pory wprowadził mnóstwo rewelacyjnych, prozdrowotnych funkcji w swoich smartwatchach. W tym roku do urządzeń trafią nowe tarcze oraz sporo nowych funkcji sportowych.

Niektóre z nich pozwolą na dokładne monitorowanie treningów biegowych poprzez tzw. interwały tętna. Inne natomiast będą przydatne dla triahtonistów – zadbają o automatyczne przełączanie się pomiędzy kolejnymi dyscyplinami wchodzącymi w skład tego wyzwania sportowego.

Właścicielom sprzętów z iOS oraz iPadOS zostanie udostępniona aplikacja Fitness, która pozwoli na automatyczne monitorowanie aktywności fizycznej nawet wtedy, gdy nie zdążyli oni zakupić jeszcze Apple Watcha. Dane zbierane będą na przykład – na podstawie czujników wbudowanych w danego iPhone’a.

Apple Watch w jeszcze większym stopniu będzie dbał o nasze zdrowie. Nową funkcją ma być śledzenie czasu, jaki serce użytkownika spędza w migotaniu przedsionków. Dzięki owemu rozwiązaniu możliwe będzie określenie pory dnia lub tygodnia, w którym objawy są najbardziej aktywne.

Świetnym rozwiązaniem będzie natomiast z pewnością możliwość pobrania wyników zdrowotnych notowanych przez zegarek do pliku PDF – w celu przedłożenia ich na przykład naszemu lekarzowi. Ponadto Apple Watch ma przypominać nam o zażywaniu leków. Rozbudowane zostaną funkcje związane ze śledzeniem snu.

Nowy procesor i macOS

Apple pokazało dziś swój nowy procesor – M2. W stosunku do poprzednika nie jest rozwiązaniem rewolucyjnym, jednak zapewni dość odczuwalny wzrost wydajnościowy względem poprzednika. Układ został zaprojektowany w technologii 5 nm. Apple M2 ma oferować użytkownikom całkiem niezłe parametry. Mowa o 20 miliardach tranzystorów, 8 rdzeniach oraz 24 GB RAM. Wydajność względem poprzednika wzrośnie o 18%. Warto wspomnieć również o zwiększonej o aż 50% przepustowości pamięci RAM.

Nowy procesor to także przeprojektowany, zintegrowany układ graficzny. Ma on zapewnić użytkownikom aż 35% więcej mocy graficznej niż poprzednik. Mamy tu nowy silnik dekodowania oraz uczenia maszynowego o znacznie zwiększonej (40%) wydajności. Zastosowane w przypadku procesora M2 rozwiązania mają zapewnić zwiększoną o 40% wydajność w grach komputerowych oraz w obróbce wideo.

Apple podzieliło się z nami także wieściami związanymi z nową odsłoną macOS – Ventura. Nie będzie on rewolucją względem poprzednika, ale przyniesie kilka wartych odnotowania usprawnień. Pierwsze z nich to Stage Manager pozwalające na efektywne zarządzanie otwartymi oknami – nawet jeśli tych na urządzeniu pojawi się całe mnóstwo. Aplikacje będą w wygodny sposób grupowane po jednej ze stron ekranu.

Usprawnień doczekają się także inne funkcje macOS – odpowiedzialne za wyszukiwanie. Mowa o Spotlight oraz o wyszukiwarce w aplikacji Mail. Klient pocztowy macOS doczeka się funkcji korekty oraz autokorekty. Możliwe ma być także cofanie błędnie wysłanych wiadomości.

Udoskonalona zostanie przeglądarka Safari. Uzyskamy możliwość wygodnego udostępniania swoich kart znajomym. Ponadto zwiększy się bezpieczeństwo korzystania z autorskiego narzędzia Apple. Hasła w przeglądarce mają zostać zastąpione cyfrowym pękiem kluczy korzystającym z danych biometrycznych.

Ciekawym rozwiązaniem ma być możliwość wykorzystania iPhone’a w charakterze kamery internetowej. Zaprezentowano także specjalny uchwyt zaprojektowany z myślą o przytrzymaniu naszego smartfona. Jego ceny nie ujawniono, ale z pewnością nie będzie tani.

Apple pokazało dzisiaj także zupełnie nowego laptopa MacBook Air. Możecie zobaczyć go na powyższym teaserze. Sprzęt wyposażono w procesor M2 oraz ekran o przekątnej 13,6″ z notchem. Urządzenie otrzymało złącze MagSafe. Czas pracy nowego laptopa z Cupertino między ładowaniami to maksymalnie 18 godzin.

Nowy MacBook Air jest ładny, smukły i doskonale wykonany. Nad wydajnością nie będę się rozpisywał. Wzrosła ona w takim stopniu, w jakim umożliwia to wspomniany przeze mnie wcześniej procesor M2. Cena urządzenia na polskim rynku nie jest niska – startuje od 6999 złotych. Z pewnością nie będą to jednak pieniądze wyrzucone w błoto. Aha – i jeszcze jedno – MacBook Air z M1 pozostaje w sprzedaży – w obniżonej cenie!

Procesora M2 doczekał się także 13-calowy MacBook Pro. Tutaj jednak w grę wchodzi upgrade sprzętowy już dostępnego na rynku modelu. Apple zbytnio nie nakręcało atmosfery wokół tego urządzenia zapowiadając je jako odświeżoną wersję jednego ze swoich najpopularniejszych komputerów.

Czytaj też: Złącze Lightning nie dla Europy? Ważą się jego losy!

A które spośród dziś zaprezentowanych nowości od Apple Wam najbardziej przypadły do gustu? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!