8 mln Polaków korzysta z TikTok

W porównaniu z 2020 r. grono użytkowników TikTok wzrosło o 58 proc. i wynosi ponad 8 mln. Co ciekawe, rośnie procent starszych użytkowników.

Blisko 52 proc. użytkowników TikToka wskazało aplikację jako miejsce do zabawy, odpoczynku i relaksu. W czym tkwi jej fenomen i jak zmieniła się społeczność tej platformy? Jaki procent stanowią starsi użytkownicy? Agencja GetHero wspólnie z Uniwersytetem SPWS zbadała polskich użytkowników TikToka, a wyniki badań zaprezentowano w trzeciej odsłonie raportu.

Utarło się przekonanie, że TikTok to aplikacja, po którą sięgają dzieci i młodzież, ale czy na pewno? Już od jakiegoś czasu TikTok plasuje się w gronie najczęściej pobieranych aplikacji. Według raportu Gemius ponad 8 milionów Polaków miało styczność z tym medium. Nie powinno to dziwić, ponieważ w ostatnich miesiącach na platformie zarejestrowała się spora liczba starszych użytkowników spoza tzw. generacji Z (osoby urodzone w latach 1996 – 2012) i Alpha (osoby urodzone po 2012 roku).

Ostatnie miesiące wyraźnie wskazują, że na TikToku każdy może znaleźć swoje miejsce. Tylko w porównaniu do poprzedniego roku grono użytkowników powiększyło się o 58 proc., to pokazuje o jak wysokiej skali popularności mówimy. Po aplikację sięgają coraz częściej dorośli, stąd też nasza ciekawość, aby sprawdzić, w jaki sposób różne pokolenia korzystają z tej platformy. W tej edycji raportu odpowiadamy m.in. jaki procent starszych użytkowników aktywnie tworzy własne treści w porównaniu do młodszych, czy ile średnio czasu spędzają w aplikacji – mówi Magdalena Wysocka odpowiedzialna za raport po stronie GetHero.

Z raportu wynika, że wśród użytkowników korzystających z serwisu krócej niż rok zdecydowaną większość, bo niemal trzy czwarte stanowią osoby starsze. Przy czym – jeśli dobrze rozumiemy dane z raportu – za osoby starsze uważa się urodzone przed 96 r. Co ciekawe, o aż 140 proc. wzrosło korzystanie z TikTok przez stronę internetową.