100 tysięcy USD nagrody za wykrywanie deepfake’ów

Singapurski naukowiec Wang Weimin pokonał 469 konkurentów z całego świata w trwającym pięć miesięcy konkursie na opracowanie najlepszego modelu sztucznej inteligencji (AI) do wykrywania deepfake lub cyfrowo zmienionych klipów wideo.

Model Wanga z 98,53 procentową dokładnością odróżniał oryginalne klipy od tych, które przedstawiały cyfrowo zmanipulowane twarze, głosy. Lub jedno i drugie.

Absolwent National University of Singapore za pierwsze miejsce otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 USD. Konkurs o nazwie  Trusted Media Challenge zorganizowało AI Singapore, krajowe biuro programu AI w ramach National Research Foundation.

Zwycięzca pracuje dla chińskiego giganta technologicznego ByteDance, który jest właścicielem TikToka. Otrzymał również 300 tysięcy dolarów grantu na startup, który skomercjalizuje wynalazek.

Wang ma nadzieję na włączenie swojego modelu sztucznej inteligencji do platformy BytePlus swojej firmy. Zarazem na zaoferowanie wykrywania deepfake jako usługi dla klientów.

Technologia deepfake wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania wysoce realistycznych obrazów i dźwięku. Można je wykorzystać do zastąpienia wizerunku i głosu jednej osoby podobizną i głosem innej osoby. Wykorzystywana jest nie tylko do tworzenia treści rozrywkowych i internetowych memów, ale także w kampaniach dezinformacyjnych.

Czytaj także: Zełenski poddaje Ukrainę? To deepfake!