Grobowiec księcia Waser-If-Re odkryty

Egipska misja archeologiczna pod kierownictwem legendarnego egiptologa Zahiego Hawassa dokonała wyjątkowego odkrycia w Sakkarze – odnalazła grobowiec księcia Waser-If-Re, syna króla Userkafa, założyciela V dynastii. To znalezisko rzuca nowe światło na historię Starego Państwa i podkreśla znaczenie Sakkary jako kluczowego miejsca badań nad starożytnym Egiptem.

W grobowcu odkryto szereg cennych artefaktów, m.in. stół ofiarny z czerwonego granitu z precyzyjnie wyrytymi listami rytualnych darów oraz posąg z czarnego granitu przedstawiający postać mężczyzny z inskrypcją zawierającą jego imię i tytuły. Eksperci wskazują, że niektóre z obiektów pochodzą z okresu 26 dynastii, co sugeruje ponowne wykorzystanie grobowca w późniejszych epokach.

Szczególne poruszenie wzbudziło odkrycie posągu przedstawiającego króla Dżesera, jego żonę oraz dziesięć córek. Według wstępnych analiz, rzeźby mogły zostać przeniesione z komory w pobliżu Piramidy Schodkowej do grobowca księcia Waser-If-Re w Późnym Okresie. Naukowcy badają obecnie, co mogło być przyczyną tego nietypowego transferu.

Minister turystyki i starożytności Egiptu, Sherif Fathy, określił odkrycie mianem przełomowego. Jak podkreślił, sukces lokalnej misji archeologicznej stanowi powód do dumy narodowej i potwierdza, że egipskie dziedzictwo kulturowe wciąż skrywa wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

Wschodnia fasada grobowca skrywała drugie wejście z kartuszem króla Neferirkare oraz imieniem właściciela grobu. Zespół Hawassa natrafił także na unikalną grupę trzynastu posągów z różowego granitu – po raz pierwszy takich w Sakkarze – ustawionych na ozdobnych krzesłach z wysokimi oparciami. Wykopaliska trwają, a misja kontynuuje prace w nadziei na kolejne przełomowe znaleziska.

Źródło: ahram.org.eg

Czytaj też: Jak pachną mumie starożytnego Egiptu?

Grafika tytułowa: Dilip Poddar / Unsplash