„Ptak grozy” sprzed milionów lat mógł mieć nawet 3 metry wysokości!
Fororaki zwane „ptakami grozy”, grasowały na terenie dzisiejszej kolumbijskiej pustyni Tatacoa około 12 milionów lat temu. Nowe badania wskazały, że nie było to takie małe ptaki jak się wcześniej zdawało.
Chociaż znany jest jedynie z fragmentu kości piszczelowej, to niedawno opisany mięsożerny potwór może być największym znanym przedstawicielem swojego pierzastego rodzaju. Przeanalizowana skamielina wskazuje, że okaz był znacznie większy od swoich krewnych, których wysokość szacowano na od 1 do 3 metrów. Zawiera on również ślady wskazujące na prawdopodobny koniec, jaki spotkał tego przerażającego drapieżnika czyli w paszczy jeszcze większej od niego bestii.
Ptak przeżył atak ogromnego krokodyla?
Biolog ewolucyjny Federico Degrange z argentyńskiego Centrum Badań Nauk o Ziemi wraz ze współpracownikami odkrył, że na kości piszczelowej ptaka znajdują się ślady zębów starożytnego krewnego krokodyla, Purussaurusa, który prawdopodobnie dorastał do 9 metrów długości.
– Podejrzewamy, że biorąc pod uwagę rozmiary krokodyli 12 milionów lat temu, ten groźny ptak zginąłby na skutek odniesionych obrażeń. Ptaki te żyły na ziemi, miały kończyny przystosowane do biegania i głównie żywiły się innymi zwierzętami – powiedział Siobhán Cooke, paleontolog z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Fragment kości sugeruje, że zwierzę było nawet o 30 procent większe niż wcześniej znane okazy Phorusrhacids. Zespół podejrzewa, że może to być nowy gatunek, ale jego ograniczone szczątki oznaczają, że nie można wykluczyć możliwości, że należy do wcześniej odkrytych ptaków, takich jak Titanis.
Znaleziony na ziemi przez kolekcjonera skamieniałości na pustyni Tatacoa, szczątki reprezentują najbardziej wysuniętego na północ Phorusrhacida znalezionego do tej pory w Ameryce Południowej. W środkowym miocenie, zanim Ameryka Południowa i Północna zostały połączone, obszar ten był bujny i tropikalny. Takie warunki zazwyczaj sprzyjają rozkładowi, zmniejszając szansę na skamieniałość.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Papers in Palaeontology.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Wirus opryszczki może zainfekować mózg!
Grafika tytułowa stworzona w DALL-E