Wirus opryszczki może zainfekować mózg!
Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Colorado i University of Bourgogne we Francji miało na celu szczegółową analizę wpływu wirusa HSV-1 na mysie mózgi, mapowanie różnych dotkniętych obszarów i ocenę możliwych konsekwencji.
Według naukowców wirus HSV-1 może przedostać się do ośrodkowego układu nerwowego dwiema drogami – nerwem trójdzielnym lub nerwem węchowym – choć nadal nie jest jasne, w jaki sposób zakażenie rozprzestrzenia się w mózgu.
– Ostatnio odkryto, że ten powszechny wirus wywołuje choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, jednak nie udało się ustalić jednoznacznej drogi jego zakażenia ośrodkowego układu nerwowego. Określenie, w jaki sposób HSV-1 może dostać się do mózgu i które obszary mózgu są podatne, jest kluczowe dla zrozumienia, w jaki sposób wywołuje chorobę – powiedziała neurolog Christy Niemeyer z University of Colorado, cytowana przez portal.
Zespół odkrył, że wirus HSV-1 osiedlił się w kilku najważniejszych obszarach mózgu, w tym w pniu mózgu (odpowiedzialnym za koordynację pracy serca i częstości oddechu, a także snu i ruchu) oraz w podwzgórzu (które kontroluje wszystko, od snu i nastroju po apetyt i poziom hormonów).
Nie wszędzie jednak dostał się wirus
Jednak inne obszary mózgu pozostały nietknięte przez antygeny HSV-1, w tym hipokamp (obszar odpowiedzialny za pamięć i specjalną nawigację, często powiązany z chorobami takimi jak choroba Alzheimera) i kora mózgowa (związana z pamięcią i uwagą).
W najpoważniejszych przypadkach HSV-1 może powodować zapalenie mózgu, stan zagrażający życiu, w którym stan zapalny obejmuje cały mózg. Chociaż u nas tak się nie stało, badania pokazują, że nadal mogą być wyrządzane szkody.
– Badania te dostarczają ważnych wniosków w celu lepszego zrozumienia, w jaki sposób wirusy oddziałują na ogólne zdrowie mózgu, a także na początek powszechnych chorób neurologicznych – powiedziała Niemeyer.
Nowe badanie jest kolejnym przydatnym krokiem naprzód, na którym można teraz budować dalsze badania.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Journal of Virology.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Niesamowite stanowisko archeologiczne ujawnione w Izraelu
Grafika tytułowa: Robina Weermeijer / Unsplash