Odkryto złoty artefakt w rzymskim forcie. Akcent z Polski!

Złotą unikalną tabliczkę wotywną w rzymskim forcie Apsaros, porcie na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego w Gruzji odkrył Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Uniwersytetu Warszawskiego i jego współpracownicy.

Na cienkiej złotej płytce znajduje się napis w języku greckim z dedykacją dla Jowisza Dolichenusa, bóstwa, które było połączeniem rzymskiego boga Jowisza i bóstwa burzy i płodności z południowo-wschodniej Turcji.

Obecność tabliczki sugeruje, że istniała lokalna świątynia poświęcona Jowiszowi Dolichenusowi, o którym wiadomo, że był czczony przez żołnierzy w wielu garnizonach.

– Wskazuje na to szereg innych małych znalezisk, ale to ostatnie ma szczególne znaczenie. Mamy nadzieję, że dalsze badania nie tylko odnajdą świątynię Jowisza Dolichenusa w Apsaros, ale także potwierdzą, że wpływy orientalne rozprzestrzeniły się na zachód i północ do wielu garnizonów, w tym poprzez żołnierzy okresowo stacjonujących w Apsaros – powiedział Karasiewicz-Szczypiorski, cytowany przez portal.

Jak wyjaśnił polski naukowiec w okresie rzymskim Apsaros był ważnym portem i garnizonem na wybrzeżu Kolchidy – termin ten odnosi się do historycznego regionu na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, mniej więcej odpowiadającego dzisiejszej zachodniej Gruzji.

Apsaros, zbudowany około 2000 lat temu, miał szczególne znaczenie w czasach rzymskich cesarzy Trajana (który rządził w latach 98–117 n.e.) i Hadriana (który rządził w latach 117–138 n.e.).

Karasiewicz-Szczypiorski zapewnił, że zespół będzie kontynuował poszukiwania możliwej świątyni w rejonie fortu.

Źródło: archaeology.org/newsweek.com

Czytaj też: Na Półwyspie Arabskim odkryto osadę z epoki brązu

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E