Na Półwyspie Arabskim odkryto osadę z epoki brązu

Nowe badanie wykazało, że niewielkie, 4400-letnie miasteczko w oazie Chajbar w Arabii Saudyjskiej w epoce brązu rozwijało się znacznie wolniej, w przeciwieństwie do swoich rówieśników w Egipcie i Mezopotamii.

Archeolodzy odkryli stanowisko w pobliżu miasta Al-’Ula w regionie Hidżaz w zachodniej Arabii Saudyjskiej i nazwali je „Al-Natah”. Osada zajmowała około 1,5 hektara, w tym centralną dzielnicę i pobliską dzielnicę mieszkalną otoczoną wałami obronnymi. Zespół w badaniu opublikowanym w czasopiśmie PLOS One podał, że miasto, które było zamieszkane od około 2400 r. p.n.e., było małe, z populacją zaledwie około 500 osób.

Obszar mieszkalny zawierał dużą ilość ceramiki i kamieni do mielenia, a także pozostałości co najmniej 50 domów, które mogły być wykonane z materiałów glinianych. W centralnym obszarze znajdowały się dwa budynki, które mogły być wykorzystywane jako obszary administracyjne, napisał zespół w artykule. W zachodniej części centralnego obszaru znaleziono nekropolię. Znajdują się w niej duże i wysokie okrągłe grobowce, które archeolodzy nazywają „grobowcami schodkowymi – czytamy na portalu.

Główny autor badania Guillaume Charloux, archeolog z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) powiedział, że jak dotąd nie znaleziono żadnych przykładów pisma na tym stanowisku. Naukowcy odkryli tylko kilka śladów zbóż, ale na podstawie znalezisk na innych stanowiskach prawdopodobne jest, że ludzie z Al-Natah uprawiali rośliny w pobliżu stanowiska.

Miasto zostało opuszczone gdzieś między 1500 a 1300 rokiem p.n.e., ale badacze nie są pewni, dlaczego tak się stało.

W czasie, gdy miejsce było zamieszkane, miasta kwitły w Mezopotamii, Egipcie i wschodniej części Morza Śródziemnego. Badania z Al-Natah i innych miejsc wskazują, że urbanizacja na Półwyspie Arabskim przebiegała wolniej.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: „Złota” skamielina sprzed 450 milionów lat

Grafika tytułowa: NEOM / Unsplash