Zaawansowane technologie pomogły odkryć istnienie ogromnego, liczącego setki lat miasta Majów

Naukowcy podali, że miasto to zawiera do 6674 struktur, w tym piramidy takie jak te w Chichén Itzá i Tikal. Miasto pochodzi prawdopodobnie z okresu 250–900 n.e.

Najnowsze badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Antiquity. Naukowcy wykorzystali wcześniej stworzone mapy lidar (wykrywanie i określanie odległości światłem), które są tworzone przez strzelanie impulsami laserowymi w ziemię, aby ujawnić potencjalnie 1500-letnie miejsce.

Luke Auld-Thomas, archeolog z Northern Arizona University wykorzystał wcześniejsze badanie lidarowe, które zostało stworzone w celu pomiaru i monitorowania węgla w lasach w Meksyku. Analizując 129 kilometrów kwadratowych w środkowo-wschodniej części Campeche w Meksyku, gdzie nigdy wcześniej nie przeszukiwano struktur Majów, Auld-Thomas i jego współpracownicy znaleźli ukryte ślady miasta Majów ukryte w nowoczesnych gospodarstwach rolnych i autostradach.

Miasto, które naukowcy nazwali Valeriana na cześć pobliskiej słodkowodnej laguny, pochodzi z okresu klasycznego (250–900 n.e.) i wykazuje ich zdaniem „wszystkie cechy charakterystyczne klasycznej stolicy politycznej Majów”, w tym wiele zamkniętych placów połączonych szeroką groblą, piramidy świątynne i boisko do gry w piłkę. Dalej od centrum miasta Valeriana tarasy i domy zdobią zbocze wzgórza, co sugeruje gęstą zabudowę miejską. To badanie jest pierwszym, które ujawnia struktury Majów w środkowo-wschodniej części Campeche.

– Rząd nigdy o tym nie wiedział i społeczność naukowa nigdy o tym nie wiedziała. To naprawdę stawia wykrzyknik za stwierdzeniem, że nie, nie znaleźliśmy wszystkiego i tak, jest o wiele więcej do odkrycia – powiedział Auld-Thomas.

Według niego biorąc pod uwagę wyzwania środowiskowe i społeczne, z którymi się mierzymy z powodu szybkiego wzrostu populacji, badanie starożytnych miast może być pomocne i poszerzyć naszą wiedzę na temat tego, jak może wyglądać życie w mieście.

Źródło: livescence.com

Czytaj też: Odkryto wykuty w skale grobowiec sprzed kilku tysięcy lat

Grafika tytułowa: Perry Grone / Unsplash