Naukowcy odkryli „geny szczupłości”
Wybory, których dokonujemy w diecie i w ćwiczeniach, w dużym stopniu wpływają na masę naszego ciała. Jednak to nasze geny kładą podwaliny pod gromadzenie i spalanie zapasów tłuszczu.
Naukowcy odkryli niedawno czternaście genów, które mogą wpływać na to, jak poszczególne osoby tracą na wadze wykonując ćwiczenia.
Naukowcy z University of Essex i Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii poprosili o pomoc 38 ochotników w wieku od 23 do 40 lat, podzielonych na grupę kontrolną i grupę ćwiczącą, którzy wykonywali trzy 20-30-minutowe biegi tygodniowo w ciągu kilku miesięcy.
– Postawiliśmy hipotezę, że osiem tygodni treningu wytrzymałościowego może zmniejszyć masę ciała, ale uczestnicy będą poprawiać się w różnym tempie i że można to częściowo wyjaśnić różnicami genetycznymi – piszą naukowcy w opublikowanym artykule.
Zgodnie z oczekiwaniami, ci, którzy podjęli rutynowe bieganie, stracili na wadze. Jednak wielkość strat różniła się znacznie w sposób, którego nie można przypisać samym różnicom w treningu. Za pomocą testów DNA naukowcy poszukiwali wariantów genów, które były bardziej powszechne u osób, które zrzuciły większą ilość kilogramów.
Zespół był w stanie zidentyfikować warianty w 14 konkretnych genach związanych z większą utratą wagi: uczestnicy z większością tych wariantów stracili średnio 5 kilogramów, w porównaniu ze średnią 2 kilogramów dla osób z mniejszą liczbą lub brakiem tych markerów w DNA.
Jednym z genów wyróżnionych przez naukowców był PPARGC1A, który jest odpowiedzialny za białko PGC-1-a. Obecny u ochotników, którzy stracili najwięcej na wadze, jest znany z tego, że jest związany ze sposobem, w jaki nasze komórki przetwarzają i zarządzają energią.
Połączenie genów z treningiem
Analiza wykazała, że połączenie wariantów genów z treningiem pozwoliło przewidzieć 62 procent wariancji utraty wagi w grupie ćwiczącej. Wraz z poprzednimi badaniami, które powiązały czynniki genetyczne z utratą wagi, nowe badania podkreślają, że cel utrzymania zdrowej wagi jest procesem, który jest inny dla każdego i może wymagać indywidualnego podejścia.
Według naukowców ludzki genom odgrywa kluczową rolę i ma wiele interakcji z reakcjami i adaptacjami opartymi na ćwiczeniach. Nie oznacza to, że w naszych genach znajduje się magia odchudzania. Naukowcy podkreślają, że wysiłek i działanie są wymagane w połączeniu z genetyką, aby kontrolować wagę.
Badania zostały opublikowane w Research Quarterly for Exercise and Sport.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Koty potrafią uczyć się słów szybciej niż dzieci?
Grafika tytułowa: Towfiqu Barbhuiya / Unsplash