Koty potrafią uczyć się słów szybciej niż dzieci?

Nowe badanie sugeruje, że koty mogą nauczyć się kojarzyć słowa, których używamy w odniesieniu do określonych obiektów lub obrazów, i robią to szybciej niż nasze własne dzieci.

Koty żyją obok ludzi od około 12 000 lat i wydaje się, że w tym czasie zwracały szczególną uwagę na sposób, w jaki się komunikujemy.

Wcześniejsze badania wykazały, że koty potrafią podążać za ludzkimi wskazówkami, rozumieją, kto jest w ich drużynie, komu mogą zaufać i kto jest odpowiedzialny za ich jedzenie. Wiemy również, że potrafią rozpoznać własne imię. Koty mogą nawet nauczyć się imion znajomych kotów i ludzi

To właśnie te odkrycia skłoniły kognitywistę i pierwszego autora nowego badania, Saho Takagi z Uniwersytetu Abazu w Japonii, do zastanowienia się, czy są one „zaprogramowane” do nauki ludzkiego języka.

– Byłem bardzo zaskoczony, ponieważ oznaczało to, że koty były w stanie podsłuchiwać ludzkie rozmowy i rozumieć słowa bez specjalnego treningu opartego na nagrodach – powiedział Takagi cytowany przez portal.

Zespół przeprowadził test słowny na 31 dorosłych kotach domowych, umieszczając każdego z nich przed laptopem pokazującym dwie krótkie animacje rysunkowe, podczas gdy odtwarzana była ścieżka dźwiękowa opiekuna kota wypowiadającego wymyślone słowo.

– W badaniu na ludzkich niemowlętach, niemowlęta otrzymały co najmniej cztery 20-sekundowe próby dla pary obraz-słowo. Większość kotów przyzwyczaiła się do parowania bodźców po czterech próbach, co oznacza, że otrzymały one tylko 9-sekundowe ekspozycje w dwóch próbach dla każdej pary obraz-słowo – napisali autorzy badania.

Kiedy koty zmęczyły się tym, dano im przerwę przed następną rundą, w której obrazy i dźwięk były odtwarzane jeszcze cztery razy, z niewielką poprawką: połowa obrazów miała „niewłaściwy” dźwięk. Pomimo krótkiego czasu przyzwyczajenia, koty wykazywały oznaki zakłopotania, gdy wykryły niedopasowanie.

– Koty zwracają uwagę na to, co mówimy w życiu codziennym – i starają się nas zrozumieć – bardziej niż nam się wydaje – powiedział naukowiec.

Chociaż eksperymenty te sugerują, że koty mogą być w stanie kojarzyć ludzkie słowa z obrazami nawet szybciej niż robią to ludzkie dzieci, istnieje kilka kluczowych różnic między eksperymentem z lat 90. na niemowlętach a tym nowym badaniem, które oznaczają, że nie można ich bezpośrednio porównać.

Na przykład niemowlętom podawano tylko jednosylabowe słowa, które były wypowiadane w różnych intonacjach przez nieznanego mówcę. Z drugiej strony, koty słyszały trzysylabowe słowa wypowiadane przez ich własnych opiekunów w nieco przesadzony sposób. Niezależnie od tego, kto szybciej uczy się słów, wciąż fascynujące jest to, że koty potrafią wychwycić ludzkie skojarzenia słowno-obrazowe. Według autorów, dalsze badania nad tym, czy te zdolności są wspólne, czy unikalne, mogą pomóc nam zrozumieć poznanie i komunikację między różnymi gatunkami.

Badania te zostały opublikowane w Scientific Reports.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Świetliki rozświetlały mrok już w czasach dinozaurów?

Grafika tytułowa: Mikhail Vasilyev / Unsplash