Kopiec grobowy odkryty na Syberii przypomina groby scytyjskie
Nowe badanie wykazało, że 2800-letni pochówek na Syberii, w którym znajdują się szczątki przedstawiciela elity, został pochowany wraz z co najmniej jednym ofiarowanym człowiekiem i 18 końmi, najprawdopodobniej należy do kultury blisko spokrewnionej z zagadkowymi Scytami.
Kurhan, czyli duży kopiec grobowy, został odkryty w Tuwie, republice w południowej Syberii. Pochodzi z okresu przejściowego między epoką brązu i epoką żelaza i jest jednym z najwcześniejszych znanych tego typu miejsc, które ukazują scytyjskie praktyki pogrzebowe.
Nowe badanie na ten temat opublikowano w czasopiśmie Antiquity.
Liczne artefakty w kurhanie
Wykopaliska w kurhanie ujawniły sprzęt jeździecki i artefakty zdobione zwierzętami, co wskazuje, że kultura elity była podobna do kultury Scytów, którzy później mieszkali tysiące kilometrów na zachód. Niektóre szkielety koni nadal miały mosiężne kawałki w zębach; odnotowali również szczątki kobiety, prawdopodobnie ofiary złożonej w ofierze.
Aby odkryć dowody na początki istnienia Scytów, archeolodzy rozpoczęli wykopaliska w najbardziej wysuniętym na wschód kurhanie przypominającym Scytów, jaki kiedykolwiek znaleziono. Znajduje się on w dolinie, w której znajdują się tysiące innych kurhanów, znanej jako „Syberyjska Dolina Królów ”.
Za pomocą datowania radiowęglowego zespół ustalił wiek kopca na koniec IX wieku p.n.e., co oznacza, że kopiec grobowy ten jest jednym z najstarszych znanych kopców grobowych, na których znajdują się dowody scytyjskich praktyk pogrzebowych, a także potencjalnym początkiem tradycji, która miała trwać stulecia.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Archeolodzy odkryli rzadkie pozostałości starożytnych domów
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E