PLD Space z Hiszpanii. Trzy nowe rakiety i kapsuła załogowa
Hiszpański dostawca usług startowych PLD Space przedstawił rodzinę nowych rakiet, które planuje wprowadzić na rynek poza rakietą Miura 5, której dziewiczy lot ma się odbyć w 2025 roku. Spółka pracuje takżę nad kapsułą załogową o nazwie Lince (ryś z jęz. hiszpańskiego).
PLD Space zaprezentowało trzy rakiety: Miura Next, Miura Next Heavy i Miura Next Super Heavy. Miura Next będzie podstawą modułowego systemu i będzie jednoelementową rakietą dwustopniową. Miura Next Heavy będzie miała dwa wzmacniacze, a Miura Next Super Heavy będzie miała cztery wzmacniacze. Wzmacniacze będą miały wspólną architekturę z rdzeniem rakiety. Pierwsze stopnie i wzmacniacze będą miały zdolność odzyskiwania napędu.
Najmniejsza z trzech rakiet ma być zdolna do dostarczenia na niską orbitę okołoziemską ładunku o masie 13 580 kilogramów, natomiast najmocniejsza będzie mogła dostarczyć 53 000 kilogramów.
PLD Space przewiduje, że pierwszy lot Miura Next może odbyć się do 2030 r. Z kolei Miura Next Heavy ma się wzbić w kosmos rok lub dwa lata później. Oczekuje się, że Miura Next Super Heavy zostanie wprowadzony do 2033 r.
Kapsuła załogowa – Lince
Oprócz oferty rakiet nowej generacji, PLD Space zaprezentowało również kapsułę załogową Lince, nad którą firma pracowała przez ostatni rok.
Kapsuła jest zaprojektowana do startu w konfiguracji załogowej lub cargo. W konfiguracji cargo będzie w stanie przewieźć 5000 kilogramów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i wrócić z 3400 kilogramami. Podczas transportu załogi będzie w stanie utrzymać czterech z pięciu astronautów podczas lotów do i z ISS. Oba warianty zostaną wystrzelone na pokładzie rakiety Miura Next z pojedynczym drążkiem – czytamy na portalu.
Pierwsze testy zrzutowe kapsuły rozpoczną się w 2025 r. Następnie, w 2028 r., odbędą się testy lądowania i przerwania lotu na pokładzie Miura 5. Pierwszy bezzałogowy testowy lot orbitalny odbędzie się w 2030 r.
Źródło:europeanspaceflight.com
Czytaj też: Łazik Curiosity odkrywa kolejne tajemnice Marsa
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E