Archeologia kosmiczna wspiera poszukiwania ruin Majów

Satelity pomagają naukowcom zlokalizować więcej starożytnych ruin Majów niż kiedykolwiek wcześniej, co nie jest łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę, jak gęste lasy porastają ziemie przodków rdzennej ludności.

Archeolodzy zmapowali więcej stanowisk, budynków i obiektów Majów w ciągu ostatnich 10 lat niż w ostatnich 150 lat – powiedział Brett Houk, profesor archeologii na Texas Tech University.

Jak wyjaśnił Houk, archeolodzy znajdują te ruiny szybciej dzięki lepszej technologii satelitarnej. Wykorzystując technikę lasera impulsowego zwaną lidarem, czyli detekcją i pomiarem światła, satelity mogą przejrzeć gęsty baldachim otaczający typowe stanowiska Majów.

Nowe misje lidarowe

Houk wspomniał także o „nowych misjach lidarowych” – ale ich nazwy są obecnie objęte embargiem, ponieważ zespół kończy recenzowane publikacje – które pomagają jego zespołowi, któremu pracami współkieruje Amy Thompson z University of Texas. Satelity pomagają naukowcom w wyłapywaniu kolejnych ruin na obszarze dozwolonych terenów w północno-wschodnim Belize.

Badanie obejmuje region około 10 razy większy od Manhattanu: 250 mil kwadratowych (650 kilometrów kwadratowych). Jest tam mnóstwo ruin. Jak mówi Houk zespół znalazł 28 kolejnych monumentalnych miejsc w ciągu zaledwie kilku dni w laboratorium, wpatrując się w dane i planuje kontynuować prace wykopaliskowe w niektórych obszarach. Jedno z zaplanowanych na przyszłe lato badań obejmie na przykład zarządzanie kanałami i wodą w regionie.

Małe satelity są tańsze

Społeczeństwo Majów zmieniło się nie tylko pod wpływem nacisków ze strony Hiszpanów, ale także w wyniku trwających zmian klimatycznych, na ile mogą to ustalić liczne badania.

Małe satelity zapewniają więcej możliwości badania powierzchni Ziemi, ponieważ zwykle latają bliżej naszej planety. Z kolei wyższe orbity wymagają więcej paliwa i pieniędzy. Przeloty, lub „ponowne wizyty”, jak określa to branża, są zatem częstsze w przypadku małych satelitów typu cubesat niż większych satelitów spoglądających na Ziemię z nieco większej wysokości.

Źródło: space.com

Czytaj też: Prekolumbijska Cahokia była większa od Londynu

Grafika tytułowa: Raquel Moss / Unsplash