Na Islandii odkryto figurkę zwierzęcia z epoki wikingów. Co o niej wiemy?
Mała, czworonożna figurka jest wyrzeźbiona w kamieniu, ale nie jest jasne, jakie zwierzę przedstawia. Być może to tylko zabawka.
Archeolodzy na Islandii odkryli prawdopodobnie rzadką zabawkę z epoki wikingów wyrzeźbioną w kamieniu, ale nikt nie wie, jakie zwierzę przedstawia.
Figurka, którą eksperci datują na lata 940–1000 n.e., została znaleziona na stanowisku wykopaliskowym Fjörður w Seyðisfjörður na Islandii. Jest to małe, czworonożne zwierzę z odłupanym uchem wyrzeźbionym z lokalnego kamienia – czytamy na portalu.
Ragnheiður Traustadóttir – dyrektor zespołu archeologicznego Antikva powiedziała, że początkowo większość zespołu myślała, że figurka przedstawia świnię, gdyż Wikingowie hodowali te zwierzęta. Jednak dwóch członków zespołu zinterpretowało to jednak jako niedźwiedzia, a chociaż niedźwiedzie nie są rodzime dla Islandii. Od początku osadnictwa ludzkiego do dziś na wyspie odnotowano co najmniej 600 niedźwiedzi, ale polarnych. Pojawiły się również głosy, że figurka przedstawia islandzkiego psa. Traustadóttir nie jest jednak przekonana do tej opinii.
Badania tego miejsca trwają już pięć lat
Wykopaliska Fjörður, nazwane na cześć historycznej farmy Fjörður, rozpoczęły się w 2020 r. przed planowaną budową ścian przeciwlawinowych w Seyðisfjörður i miały potrwać tylko dwa lata. Jednak wykopaliska ujawniły tak wiele, że Traustadóttir spędza tam teraz piąte lato.
W 2021 r. archeolodzy odkryli kopiec gospodarczy, młyn i owczarnię datowane na okres między XVIII a XX wiekiem. Poniżej tego miejsca znaleźli średniowieczne pozostałości, a pod nimi cztery groby z epoki wikingów (793–1066 r. n.e.) pochowane pod osuwiskiem z XI wieku.
W ciągu pięciu lat prac archeologicznych skatalogowali do 4000 artefaktów, w tym prawie 100 elementów gry wikingów z gry planszowej o nazwie „hnefatafl”, które zostały wykonane z tego samego rodzaju kamienia, co zabawka.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Rzadka „ryba zagłady” wyrzucona na brzeg w Stanach Zjednoczonych
Grafika tytułowa: Hao Qin / Unsplash