Rzadka „ryba zagłady” wyrzucona na brzeg w Stanach Zjednoczonych
Plażowicze w Kalifornii niedawno znaleźli rzadką, gigantyczną „rybę zagłady”, która według folkloru jest powiązana z trzęsieniami Ziemi. W dziwnym zbiegu okoliczności region doświadczył owego zjawiska zaledwie dwa dni później.
Jak ujawnia Scripps Institution of Oceanography na University of California w San Diego, odkryty niewielki – bo o długości 3,7 metra – okaz jest zaledwie 20. wstęgorem wyrzuconym na brzeg w Kalifornii od 1901 roku. Ryby te żyją w głębinach morskich i rzadko są widywane przez ludzi. Mają również złą reputację w japońskim folklorze jako zwiastuny katastrof.
Istnieje pogląd, że są to ryby zagłady lub uznawane jako zły omen i że zdają się sygnalizować takie rzeczy, jak tsunami czy trzęsienia Ziemi – powiedział Zachary Heiple, doktorant w Scripps Institution of Oceanography, cytowany przez portal.
Zwiastun trzęsienia Ziemi
Omawiany wstęgor został wyrzucony na brzeg w pobliżu San Diego 10 sierpnia, a 12 sierpnia Los Angeles nawiedziło trzęsienie Ziemi o magnitudzie 4,4. Zdaniem badaczy to jednak mało prawdopodobne, aby te dwa wydarzenia były ze sobą powiązane.
Naprawdę nie wydaje się, żeby istniała jakakolwiek korelacja. Ale to naprawdę ciekawy „kąsek”, ponieważ pokazuje, jak wstęgowce i historia ludzkości oddziaływały na siebie na przestrzeni dziejów – powiedział także Heiple.
Wstęgor może osiągnąć długość nawet kilkunastu metrów i mógł być inspiracją do starożytnych opowieści o potworach morskich. Te stworzenia żyją w głębinach w oceanach na całym świecie, żywiąc się krylem i skorupiakami.
Naukowcy nie wiedzą jeszcze, dlaczego wstęgora wyrzuciło na brzeg San Diego, ale wiadomo, że wylądował na płytkiej rafie między zatoką La Jolla Cove i wybrzeżem La Jolla Shores. Ryba trafiła do placówki Narodowej Agencji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), gdzie naukowcy pobrali próbki, aby dowiedzieć się więcej o zwierzęciu. Nie jest jasne, dlaczego zdechła, ale była w dobrym stanie.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Jeden z kontynentów Ziemi się podnosi. Jakie mogą być tego konsekwencje?
Grafika tytułowa: Clementina Toso / Unsplash