SpaceX ma zielone światło na wymianę starych Starlinków
SpaceX uzyskało pozwolenie na stopniową wymianę satelitów Starlink pierwszej generacji na większe statki kosmiczne, które mają zapewniać większą przepustowość szerokopasmową.
Federalna Komisja Łączności zmodyfikowała niedawno licencję, która pozwala SpaceX na uruchomienie do 4408 satelitów Gen1 na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).
Modyfikacja pozwala SpaceX na rozmieszczanie ulepszonych satelitów Starlink na licencji Gen1, przy użyciu technologii opracowanej dla konstelacji drugiej generacji, która ma osobną licencję zezwalającą na umieszczenie na LEO nawet 7500 dodatkowych satelitów – czytamy na portalu.
Portal przypomina, że według statystyk astrofizyka Jonathana McDowella, firma SpaceX ma na orbicie 6325 satelitów Starlink po rozpoczęciu kampanii startowej w 2019 r., w tym 4216 statków kosmicznych Gen1 o projektowanym okresie eksploatacji wynoszącym około pięciu lat.
SpaceX do tej pory wystrzelił ponad 6800 satelitów Starlink, stara się również o zgodę na rozmieszczenie blisko 30 000 satelitów Starlink drugiej generacji.
FCC poinformowała, że zmodyfikowana licencja otwiera drogę do technologii Starlink pierwszej generacji, wyposażonej w ulepszony sprzęt do formowania wiązki i przetwarzania cyfrowego, co umożliwi firmie SpaceX dostarczanie szerokopasmowego dostępu do internetu przy użyciu węższych wiązek. Według SpaceX węższe wiązki pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie licencjonowanych częstotliwości firmy i zwiększenie przepustowości sieci.
Większe i wydajniejsze
Najnowsze Gen1 Starlinks ważą około 300 kilogramów, w porównaniu z około 800 kilogramami największych satelitów w obecnej sieci SpaceX Gen2. SpaceX ostatecznie planuje wdrożyć Gen2 Starlinks ważące około 2000 kilogramów , gdy jego rakieta Starship nowej generacji będzie w użyciu – czytamy także.
SpaceX zaproponowało również wdrożenie większych, ulepszonych Starlinków pierwszej generacji w dwóch potencjalnych formatach: jedna miałaby być wystrzeliwana za pomocą Falcona 9, a druga przy użyciu statku Starship.
Co ciekawe firma Dish Network zwróciła się do FCC z prośbą o odrzucenie wniosku SpaceX o zmianę licencji, powołując się na obawy, że zmodernizowane Gen1 Starlink mogą zakłócać działanie innych systemów komunikacyjnych. Nadawca telewizji satelitarnej argumentował, że wykorzystanie przez SpaceX mniejszych wiązek naruszałoby przepisy regulujące limity mocy satelitów, co zostało odrzucone przez FCC.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Axiom Space i Nokia. Szybka komunikacja dla skafandrów kosmicznych
Grafika tytułowa: SpaceX / PEXELS