Wraki statków z dynastii Ming w Morzu Południowochińskim. To „skarbiec artefaktów”!

Po odkryciu w 2022 roku pierwszych wraków statków z czasów dynastii Ming i po długich żmudnych analizach i mapowaniu tych miejsc, nurkowie głębinowi przystąpili do przeszukiwania zatopionych obiektów.

Nurkowie już pod koniec ubiegłego roku wydobyli ponad 900 artefaktów z dwóch wraków statków sprzed setek lat, ukrytych w głębinach Morza Południowochińskiego.

Jak wynika z komunikatu chińskiego rządu, w październiku 2022 r. badacze odkryli wraki statków około 1500 metrów pod powierzchnią morza, które graniczy z Chinami na północy, Wietnamem na zachodzie i Filipinami na wschodzie. Z kolei bliźniacze wraki, datowane na dynastię Ming (1368–1644 r.), znajdują się mniej niż milę (1,5 km) od wybrzeża Sanya, miasta na chińskiej wyspie Hainan. Miejsca te są oddalone od siebie o około 22 km. Najpierw w 2023 r. naukowcy rozpoczęli żmudne zadanie mapowania i wykopalisk przy użyciu głębinowej łodzi podwodnej o nazwie „Shenhai Yongshi”.

Teraz naukowcy wykorzystali sprzęt do nurkowania głębinowego, aby przeszukać wrak. Odkryli bogactwo porcelany i ceramiki obok miedzianych monet w miejscu pierwszego wraku statku. Ładunek na statku pochodził z Jingdezhen, znanego jako chińska stolica porcelany – czytamy na portalu.

Jak podano, w drugiej łodzi znajdowało się 38 artefaktów, w tym drewno, wyroby porcelanowe i ceramiczne, spiralne muszle turbanów i poroża jeleni.

Zdaniem chińskich urzędników oba wraki podkreślają znaczenie handlu i wymiany kulturalnej wzdłuż starożytnego „Morskiego Szlaku Jedwabnego”.

Źródło: livescence.com

Czytaj też: Pierwszy na świecie rzeźbiony koń liczy sobie 35000 lat

Grafika tytułowa: Kris-Mikael Krister / Unsplash