Odkryto unikalny cyrk z czasów rzymskich w Hiszpanii

Naukowcy wykorzystali technologię lidarową do sporządzenia mapy Iruña Veleia, hiszpańskiego miasta z czasów rzymskich.

Wiązki laserowe odsłoniły nieznane struktury, w tym pozostałości cyrku, w którym odbywały się wyścigi rydwanów konnych. Cyrk, który mógł pomieścić nawet 5000 widzów był kiedyś częścią rozległego rzymskiego miasta ukrytego na terenie dzisiejszej północnej Hiszpanii.

Naukowcy zmapowali stanowisko Iruña Veleia w dzisiejszej Álava, prowincji w Kraju Basków, używając lidaru, w którym impulsy laserowe są kierowane na krajobraz z góry i mierzone, gdy się odbijają, aby zobrazować powierzchnię terenu.

Szczegóły odkrycia w Hiszpanii

Nowa mapa lotnicza ujawnia kilka struktur rozłożonych na terenie o powierzchni 620 akrów (251 hektarów), w tym rzymską arenę „cyrkową” o długości 280 metrów i szerokości 72 m, która mogła pomieścić 5000 widzów i na której odbywały się wyścigi rydwanów konnych. Jest to dopiero trzecia znana rzymska arena cyrkowa na Półwyspie Iberyjskim.

Jak podaje portal oprócz areny, Lidar ukazał również ulice z pasażami handlowymi, dzielnice mieszkalne, miejsca spotkań religijnych oraz budynki służące do oczyszczania miasta i zaopatrzenia w wodę. Jak podano w komunikacie, ośrodek miejski to „perła, która jeszcze nie została odkryta”.

Odkrycie jest bardzo ważne i po raz kolejny potwierdza, że Iruña Veleia to duże starożytne miejsce o dużym potencjale archeologicznym i historycznym – powiedziała Ana del Val, zastępca hiszpańskiego Departamentu Kultury i Sportu.

Archeolodzy mają nadzieję, że miejsce to „otrzyma uwagę, na jaką zasługuje, aby je chronić, badać, nadać mu wartość i stworzyć bogactwo dla całego regionu”.

Źródło: livescence.com

Czytaj też: Pierwszy na świecie rzeźbiony koń liczy sobie 35000 lat

Grafika tytułowa: Franck Barske / Pixabay