Rzeźby skalne starożytnych faraonów znalezione pod wodą!
Archeolodzy odkryli ryty naskalne przedstawiające kilku faraonów podczas podwodnej ekspedycji na rzece Nil w pobliżu Asuanu w Egipcie. Oprócz wizerunków znaleziono także inskrypcje hieroglificzne.
Wspólny francusko-egipski zespół znalazł wizerunki naskalne pod wodą na południe od Asuanu, na obszarze zalanym podczas budowy Wysokiej Tamy Asuańskiej w latach 1960–1970. Przed zalaniem UNESCO podjęło duże wysiłki, aby zarejestrować i przenieść jak najwięcej pozostałości archeologicznych z tego obszaru. Jednak wielu artefaktów nie udało się przenieść na czas i zostały zatopione przez projekt budowlany.
Asuan był ważny dla starożytnych Egipcjan. W pobliżu znajduje się wiele ważnych świątyń. Należą do nich Abu Simbel, miejsce, w którym znajdują się cztery kolosalne posągi Ramzesa II (żyjącego w latach 1303–1213 p.n.e.), każdy o wysokości około 21 metrów. Asuan jest również domem dla kompleksu świątynnego Philae, gdzie w 394 r. n.e. napisano ostatnią egipską inskrypcję hieroglificzną.
Podwodne odkrycia
Praca zespołu ma na celu zidentyfikowanie i zarejestrowanie zachowanych inskrypcji i rzeźb, które obecnie znajdują się pod wodą, poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Aby to zrobić, członkowie zespołu nurkują w celu dotarcia do pozostałości i rejestrują je za pomocą fotografii, wideo i fotogrametrii, techniki polegającej na wykonaniu dziesiątek zdjęć obiektu, które później mogą zostać wykorzystane do stworzenia jego cyfrowego modelu 3D.
Ostatnio odnalezione wizerunki faraonów obejmują wizerunki Amenhotepa III (panował około 1390–1352 p.n.e.), Totmesa IV (panował około 1400–1390 p.n.e.), Psametyka II (panował około 595–589 p.n.e.) i Apriesa (panował około 589–570 p.n.e.) – władców z dynastii 18. i 26. – podali urzędnicy ministerstwa w komunikacie.
Komunikat ministerstwa nie zawierało wiele informacji na temat tego, co mówią inskrypcje, lub jak wyglądają rzeźby, ale zauważono, że są one „dobrze zachowane”.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Ludzie dotarli do Argentyny 20 000 lat temu
Grafika tytułowa: Crystal / Unsplash