Nowy lek zapobiegający zakażeniom HIV. Wykazuje 100 procent skuteczności?
Duże badanie kliniczne przeprowadzone w Republice Południowej Afryki i Ugandzie wykazało, że podawanie młodym kobietom dwa razy w roku nowego leku zapewnia im całkowitą ochronę przed zakażeniem wirusem HIV.
Linda-Gail Bekker, profesor medycyny i zastępca dyrektora Desmond Tutu HIV Centre w Instytucie Chorób Zakaźnych i Medycyny Molekularnej na Uniwersytecie w Kapsztadzie zwraca uwagę, że badanie z udziałem 5000 uczestników odbyło się w trzech ośrodkach w Ugandzie i 25 ośrodkach w RPA w celu przetestowania skuteczności lenakapawiru i dwóch innych leków.
Lenakapawir (Len LA) jest inhibitorem kapsydu fuzyjnego. Ingeruje on w kapsyd HIV, białkową otoczkę, która chroni materiał genetyczny HIV i enzymy potrzebne do replikacji. Podaje się go pod skórę, raz na sześć miesięcy. Randomizowane, kontrolowane badanie, sponsorowane przez twórców leku, firmę Gilead Sciences, przetestowało kilka rzeczy.
Pierwsze z nich dotyczyło tego, czy sześciomiesięczne wstrzyknięcie lenakapawiru jest bezpieczne i zapewni lepszą ochronę przed zakażeniem HIV jako PrEP dla kobiet w wieku od 16 do 25 lat niż Truvada F/TDF, codzienna pigułka PrEP w szerokim użyciu, która jest dostępna od ponad dekady.
Po drugie, w badaniu sprawdzono również, czy Descovy F/TAF, nowsza tabletka do codziennego stosowania, była równie skuteczna jak F/TDF. Nowsza F/TAF ma lepsze właściwości farmakokinetyczne niż F/TDF.
Młode kobiety zostały losowo przydzielone do jednego z ramion w stosunku 2:2:1 w sposób podwójnie zaślepiony. Oznacza to, że ani uczestnicy, ani badacze nie wiedzieli, jakie leczenie otrzymywali uczestnicy, dopóki badanie kliniczne się nie zakończyło.
Szczegóły badania
Podczas randomizowanej fazy badania żadna z 2 134 kobiet, które otrzymały lenakapawir, nie zaraziła się wirusem HIV. Dla porównania, 16 z 1 068 kobiet (lub 1,5 proc.), które przyjmowały Truvadę (F/TDF) i 39 z 2 136 (1,8 proc.), które otrzymywały Descovy (F/TAF) zaraziło się wirusem HIV. Wyniki ostatniego niezależnego przeglądu Rady ds. Monitorowania Bezpieczeństwa Danych doprowadziły do zalecenia, aby „zaślepiona” faza badania została przerwana, a wszystkim uczestnikom zaoferowano wybór PrEP.
Zdaniem Lindy-Gail Bekker ten przełom daje wielką nadzieję, że mamy sprawdzone, wysoce skuteczne narzędzie zapobiegawcze, które chroni ludzi przed wirusem HIV.
Nadal wiele osób zaraża się na całym świecie
W ubiegłym roku na całym świecie odnotowano 1,3 miliona nowych zakażeń wirusem HIV.
Plan zakłada, że badanie będzie kontynuowane, ale teraz w fazie „otwartej etykiety”. Oznacza to, że uczestnicy badania zostaną „odślepieni” i zostaną poinformowani, czy byli w grupie „iniekcyjnej”, doustnej TDF lub doustnej TAF. W miarę kontynuacji badania zostanie im zaoferowany wybór PrEP, który preferują. Trwa również siostrzane badanie, które prowadzone jest w wielu regionach, w tym w niektórych miejscach w Afryce.
Mamy nadzieję, że nowy lek zostanie przyjęty do wytycznych WHO i krajowych. Mamy również nadzieję, że zaczniemy testować lek w większej liczbie badań, aby lepiej zrozumieć, jak włączyć go do rzeczywistych warunków. Cena jest kluczowym czynnikiem zapewniającym dostęp i dystrybucję w sektorze publicznym, gdzie jest bardzo potrzebna – podsumowała Linda-Gail Bekker.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Tylko 5% specyfików testowanych na zwierzętach kończy jako leki dla ludzi?
Grafika tytułowa: National Cancer Institute / Unsplash