Starożytni egipscy skrybowie i współcześni pisarze. Co mają ze sobą wspólnego?

Jest jedna dolegliwość, którą dzielimy ze starożytnymi egipskimi skrybami. Odkrytych 69 męskich szkieletów z egipskiej nekropolii ujawnia, że ciągłe pochylanie się w celu pisania powodowało z czasem u nich bolesne zwyrodnienia.

Starożytni egipscy skrybowie zajmowali wysokie stanowiska, stanowiąc około 1 procenta Egipcjan, którzy potrafili czytać i pisać w tamtym czasie. Ale skrybowie cierpieli z tego powodu. Nowe badania opublikowane w Scientific Reports ujawniają, że starożytni pisarze cierpieli na chorobę zwyrodnieniową stawów w wyniku swojej pracy.

Odkrycie w Abusir w Egipcie

Odkrycia dokonał zespół archeologów, który zbadał szczątki 69 dorosłych mężczyzn znalezionych w nekropolii w Abusir w Egipcie, która była używana w latach 2700 p.n.e. do 2180 p.n.e.. Zespół odkrył statystycznie istotne różnice w cechach szkieletu skrybów w porównaniu z populacją referencyjną. Zmiany zwyrodnieniowe koncentrowały się w stawach, kręgosłupach i szczękach skrybów.

Większość z tych statystycznie istotnych różnic w cechach szkieletu wykazuje większą częstość występowania obserwowanych zmian wśród skrybów (90 proc.), co pozwala nam wnioskować, że mogą one być związane z aktywnością skrybów – uważają naukowcy.

Naukowcy zauważyli, że nie można jednak wykluczyć czynników takich jak wiek jako przyczyny niektórych zniekształceń.

Niewygodna pozycja dla kręgosłupa

Jak wyjaśniają naukowcy w typowej pozycji pracy skryby, głowa musiała być wysunięta do przodu, a kręgosłup zgięty, zmieniając środek ciężkości głowy i obciążając kręgosłup. Z biegiem czasu obciążenie górnego odcinka kręgosłupa – w szczególności segmentu ruchu C7-T1 – mogło powodować skutki zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa starożytnych egipskich skrybów.

Innym zniekształceniem zidentyfikowanym w szczątkach szkieletowych było uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego, znanego jako TMJ. Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego są odpowiedzialne za ból szczęki u wielu współczesnych ludzi; u skrybów, jak napisał zespół, było to prawdopodobnie spowodowane żuciem pędzla używanego do pisania hieroglifów (pod tym względem stan skrybów prawdopodobnie różni się od większości współczesnych zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego) – czytamy także.

Jak podaje portal inne zniekształcenia górnej części ciała obejmowały chorobę zwyrodnieniową stawów dłoni, która „prawdopodobnie odzwierciedla pracę związaną z chwytem szczypcowym, taką jak częste chwytanie pióra”.

Z kolei w dolnej części ciała naukowcy stwierdzili częstsze występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych, kolanowych i skokowych, co wskazuje, że skrybowie mogli preferować określoną pozycję siedzącą, „która również mogła powodować przeciążenie kręgosłupa lędźwiowego”.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: Gigantyczny system rzeczny odkryto głęboko pod lodami Antarktydy

Grafika tytułowa: Worshae / Unsplash