Neandertalczycy byli altruistami? Nowe odkrycie archeologów!

Unikalny kształt kości ucha należącego do neandertalskiego dziecka znalezionego w jaskini w Hiszpanii sugeruje, że miało ono zespół Downa. Jego współplemieńcy nie tylko nie pozostawili dziecka, ale się nim opiekowali.

Odkrycie to jest pierwszym znanym przypadkiem zespołu Downa u neandertalczyków, którzy żyli w Eurazji od około 400 000 do 40 000 lat temu. Fakt, że dziecko, któremu nadano przydomek Tina, dożyło wczesnego dzieciństwa, sugeruje, że jej neandertalska grupa opiekowała się nią, dostarczając dowodów na to, że neandertalczycy angażowali się w altruistyczne zachowania.

Wyniki najnowszego badania zostało opublikowane 26 czerwca w czasopiśmie Science Advances.

To dziecko wymagałoby opieki przez co najmniej 6 lat, prawdopodobnie wymagając od innych członków grupy pomocy matce w opiece nad dzieckiem – napisali naukowcy w nowym badaniu, cytowanym przez portal.

Kość ucha została początkowo wydobyta w 1989 roku w Cova Negra (hiszp. „Czarna Jaskinia”) w Xàtiva, mieście w prowincji Walencja. Inne neandertalskie szczątki w jaskini datowane są na okres od 273 000 do 146 000 lat temu. Jednak kość – fragment kości skroniowej – została zmieszana ze szczątkami zwierząt i nie została zidentyfikowana do niedawna, twierdzą naukowcy.

Najnowsza technologia

Zespół wykorzystał mikro-TK (tomografię komputerową) do zeskanowania kości, co pozwoliło na stworzenie jej cyfrowego modelu 3D.

Zespół naukowców stwierdził, że kość uszna Tiny miała nieregularny kształt, który jest zgodny z zespołem Downa. Miała również inne nietypowe aspekty, w tym mniejszy ślimak i nieprawidłowości w bocznym kanale półkolistym (LSC), najkrótszym z trzech kanałów słuchowych, które razem mogą powodować utratę słuchu i silne zawroty głowy.

Wiadomo było już wcześniej, że neandertalczycy opiekowali się chorymi członkami swoich grup społecznych. Jednak wszystkie znane osoby opiekujące się chorymi były dorosłe, więc nie było jasne, czy neandertalczycy opiekowali się tylko tymi, którzy mogli im pomóc w zamian, czy też robili to z altruizmu.

Zdaniem naukowców biorąc pod uwagę, że 6-latka z trudną chorobą genetyczną nie byłaby w stanie wiele pomóc w „zamian”, jest prawdopodobne, że neandertalczycy pomagający jej byli altruistami.

Do tej pory nie był znany żaden przypadek osoby, która otrzymała pomoc, nawet jeśli nie mogła się odwdzięczyć, co udowodniłoby istnienie prawdziwego altruizmu wśród neandertalczyków. Właśnie to oznacza odkrycie Tiny – podkreśla główna autorka badania Mercedes Conde, profesor na Uniwersytecie Alcalá w Hiszpanii.

Odkrycie to ma również konsekwencje dla współczesnych ludzi. Według badaczy obecność tej złożonej adaptacji społecznej zarówno u neandertalczyków, jak i naszego własnego gatunku sugeruje bardzo starożytne pochodzenie w obrębie rodzaju Homo.

Źródło: livescence.com

Czytaj też: Starożytny cud techniki z Antikythery ponownie w centrum zainteresowania!

Grafika tytułowa: DALL-E