Chemiczka z UW laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin

Doktor Magdalena Majewska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego została laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund. Wraz z naukowcami z Massachusetts Institute of Technology będzie prowadzić badania nad ciekłymi kryształami.

MIT-Poland Lockheed Martin Fund to program realizowany przez Massachusetts Institute of Technology, którego celem jest umożliwienie nawiązania i rozwoju współpracy wydziałów MIT z polskimi jednostkami w dziedzinach, takich jak m.in. materiały i produkcja, automatyka i robotyka, analiza danych czy zaawansowana elektronika, podaje w komunikacie UW.

Tytuł nagrodzonego projektu to: Emulsje ferronematycznych ciekłych kryształów w polimerach do zastosowań w sensorach i powłokach nowoczesnych okien SMART. 

Wspólne badania w Polsce i w USA

Naukowcy zamierzają stworzyć emulsję substancji ciekłokrystalicznych w polimerach, tzw. PDLC, z wykorzystaniem najnowszej generacji ciekłych kryształów – ferronematyków. Nazwa pochodzi od jednej z faz ciekłokrystalicznych tych materiałów, która wykazuje bardzo wysoką względną przenikalność elektryczną.

Tego typu materiały mogą być wykorzystywane np. do budowy nowoczesnych pamięci komputerowych lub superkondensatorów. Zamierzamy wykorzystać je do tworzenia cienkich, elastycznych filmów, które w przyszłości mogłyby być stosowane np. w nowoczesnych oknach SMART jako aktywne powłoki oszczędzające energię – powiedziała dr Magdalena Majewska, cytowana w komunikacie.

Wraz z dr Majewską nagrodzony został również prof. Timothy Swager z Massachusetts Institute of Technology, specjalista w dziedzinie syntezy i wytwarzania funkcjonalnych struktur z miękkich materiałów. Naukowcy będą wspólnie realizować badania nad ciekłymi kryształami na Wydziale Chemii UW oraz w Massachusetts Institute of Technology.

Grupa prowadzona przez prof. Swagera ma olbrzymie doświadczenie aplikacyjne. Profesor, wraz ze współpracownikami, wytwarza na miejscu sensory i nanourządzenia z opracowanych przez siebie materiałów. Grupa prof. Ewy Góreckiej, w której pracuję, jest w światowej czołówce w dziedzinie badań nad ciekłymi kryształami. Połączenie tych dwóch perspektyw pozwoli nam podzielić się unikatową wiedzą, co może przełożyć się na ciekawe rezultaty – podsumowała dr Magdalena Majewska.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Chińska misja w weekend chce spróbować wylądować na Księżycu

Grafika tytułowa: Yassine Khalfalli / Unsplash