Znaleziono najstarsze znane ludzkie wirusy
Naukowcy od dawna zastanawiali się w jaki sposób wyginęli neandertalczycy, podczas, gdy ludzie przetrwali. Mogli oni ulec między innymi infekcjom wirusowym na które nie byli odporni.
Teoria, która pojawiła się w świecie nauki po raz pierwszy w 2010 roku, stała się nieco bardziej wiarygodna wraz z odkryciem starożytnego DNA trzech wirusów znalezionych w kościach neandertalczyka sprzed 50 000 lat, odkopanych w jaskini Czagyrskaja w Rosji.
Wcześniej badacze sugerowali, że choroby zakaźne mogły przyczynić się do wyginięcia neandertalczyków, że np. ludzie mogli przenosić patogeny z Afryki i przekazywać je neandertalczykom w Europie.
Aby wesprzeć tę prowokacyjną i interesującą hipotezę, konieczne byłoby udowodnienie, że przynajmniej genomy tych wirusów można znaleźć w szczątkach neandertalczyka. To właśnie zrobiliśmy – powiedział biolog molekularny i starszy autor nowego badania, Marcelo Briones Woodforda, cytowany na portalu.
Briones wraz z genetyczką ewolucyjną Renatą Ferreirą z Uniwersytetu Federalnego w São Paulo w Brazylii i współpracownikami pobrali próbki DNA ze szkieletów dwóch męskich neandertalczyków.
Tam, w genomie neandertalczyka, znaleźli fragmenty DNA przypominające trzy współczesne wirusy: adenowirusa, który dziś powoduje przeziębienia, herpeswirusa – sprawcę opryszczki oraz wirus brodawczaka, przenoszony podczas stosunku płciowego i powodujący brodawki narządów płciowych.
Badanie to pokazuje także, że znalezienie i wyodrębnienie pozostałości wirusowego DNA ze szczątków starożytnych homininów jest możliwe. Najstarszym wirusowym DNA znalezionym wcześniej był liczący 31 000 lat wirus opryszczki wykryty w zębach Homo sapiens wydobytych z Syberii.
Zespół podkreśla jednak, że ich ustalenia mają charakter wstępny. Wyniki badania zostały przesłane na serwer preprintów bioRxiv i są jeszcze przed recenzją.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Niezwykła mysz szansą dla chorych na Parkinsona lub Alzheimera?
Grafika tytułowa: Fusion Medical Animation / Unsplash