Polacy przeprowadzą nietypowy eksperyment na ISS

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie poinformowała, że przeprowadzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej eksperyment, który może wpłynąć na przyszłe strategie żywieniowe astronautów przebywających w warunkach zredukowanej grawitacji.

Jak podaje WAT w komunikacie w Centrum Inżynierii Biomedycznej Instytutu Optoelektroniki WAT badane będą drobnoustroje żyjące w przewodzie pokarmowym człowieka. Jest to program realizowany pod kierunkiem prof. dr hab. Elżbiety Trafny pod nazwą HUMAN GUT MICROBIOTA.

Na podstawie wyników naszych badań będzie można wnioskować docelowo planować sposoby i nawyki żywieniowe i terapeutycznych u astronautów w razie stwierdzenia istotnych zaburzeń w mikrobiota dróg pokarmowych w wyniku pobytu na niskiej orbicie okołoziemskiej, a może i w dalszych podróżach kosmicznych – powiedziała prof. dr hab. Elżbiety Trafny, cytowana w komunikacie.

Badania dotyczące mikrobioty jelitowej u ludzi przebywających poza Ziemią są znacznie trudniejsze, a szanse w nich uczestnictwa rzadkie lub wręcz unikalne. Badania te wymagają długotrwałych i żmudnych przygotowań oraz udziału specjalistycznych laboratoriów badawczych. Nie mogą one być wykonane w symulowanych warunkach zredukowanej grawitacji. Muszą być przeprowadzone z udziałem astronautów, zgłaszających się do udziału w eksperymencie a badacze muszą im przygotować bezpieczne warunki wykonania ich na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zamrożone próbki trafią do polskich naukowców

Astronauta przebywający w przestrzeni kosmicznej jest narażony na stres, promieniowanie kosmiczne i warunki zredukowanej grawitacji. Czynniki te mogą istotnie zaburzać jego mikrobiotę, skutkując nawet odległymi skutkami dla jego zdrowia. Próbki mikrobioty pobrane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przechowywane są i transportowane na Ziemię do laboratorium badawczego w stanie głębokiego zamrożenia (w temperaturze około -80°C). Badania mikrobioty jelitowej prowadzi się izolując DNA drobnoustrojów z próbek.

Jedyny podobny eksperyment do proponowanego w naszym projekcie został wykonany przez zespół chińskich naukowców na Stacji Kosmicznej Tiangong. Pobrali oni próbki przed i po krótkotrwałym (do dwóch tygodni) pobycie na orbicie okołoziemskiej i wykazali istotne zmiany w mikrobiocie jelitowym astronautów. Nasz eksperyment będzie szerszy, ponieważ zostanie uzupełniony przez próbki pobrane przez astronautów podczas kwarantanny przed startem oraz w trakcie pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poza tym astronauci pobiorą jeszcze próbki na Ziemi kilka miesięcy przed startem oraz dwukrotnie po powrocie z misji. – powiedziała prof. dr hab. Elżbiety Trafny.

W skład zespołu badawczego Centrum Inżynierii Biomedycznej IOE WAT wchodzą mikrobiolodzy o bogatym doświadczeniu w badaniach złożonych konsorcjów bakterii.

Wojskowa Akademia Techniczna zawarła kontrakty z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na przeprowadzenie dwóch eksperymentów w ramach Polskiej Misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Od października 2023 r. oba eksperymenty poddawane były intensywnemu procesowi, w trakcie którego ESA we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz z Polską Agencją Kosmiczną dokonała oceny ich wykonalności oraz bezpieczeństwa. Podpisanie kontraktów zwieńcza długi proces definiowania wszystkich kroków operacyjnych.

Źródło: WAT mat.pras.

Czytaj też: Siły Kosmiczne USA zamawiają tajemniczy „jetpack”

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash