Tajlandia chce z Chinami budować bazę na Księżycu
Tajlandia podpisała protokół ustaleń w sprawie współpracy w ramach Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca (ILRS), pod przewodnictwem komunistycznych Chin.
Wraz z protokołem ustaleń dotyczącym księżycowego projektu obie strony podpisały także protokół ustaleń w sprawie współpracy w badaniu i pokojowym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej.
Według Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) Tajlandia i Chiny będą współpracować w zakresie demonstracji, realizacji projektu, obsługi i stosowania ILRS. Oba kraje będą organizować zespoły eksperckie do prowadzenia badań obejmujących naukę, inżynierię i współpracę międzynarodową oraz utworzy plan współpracy.
Tajlandia staje się dziewiątym krajem, który przystąpi do ILRS . Chiny i Rosja formalnie ogłosiły wspólny projekt w Petersburgu w Rosji w czerwcu 2021 roku. Z kolei Wenezuela, Pakistan, Azerbejdżan, Białoruś, Republika Południowej Afryki i Egipt podpisały umowy w 2023 r. – czytamy na portalu.
Chiny przewidują budowę stałej bazy księżycowej w latach 30. XXI wieku, a pierwsze misje ruszą w najbliższych latach. Zakłada się, że będzie to Chang’e-7 około 2026 r. i późniejsza misja testowa technologii wykorzystania zasobów Chang’e-8 in-situ. Celem obu misji obejmujących wiele statków kosmicznych będzie południowy biegun Księżyca.
Inicjatywa jest postrzegana jako równoległy projekt kierowany przez Chiny i potencjalny konkurent programu Artemis kierowanego przez NASA. Na froncie dyplomatycznym Urugwaj stał się w lutym 36. krajem, który podpisał Porozumienia Artemis, które określają najlepsze praktyki w eksploracji Księżyca i głębokiego kosmosu – czytamy także na portalu.
Media zwracają uwagę, że Tajlandia właściwie już jest zaangażowana w projekt ILRS. Tajski Narodowy Instytut Badań Astronomicznych (NARIT) podpisał we wrześniu ubiegłego roku umowę o współpracy w ILRS. Zbiegło się to z ogłoszeniem, że ładunek zaproponowany przez instytut został zaakceptowany i dołączy do przyszłej chińskiej misji Chang’e-7. NARIT jest jedną z szeregu innych firm, uniwersytetów i organizacji, które podpisały umowy w sprawie ILRS.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Chiny kończą nadmorski port kosmiczny na potrzeby komercyjnych startów
Grafika tytułowa: Andrés Gómez / Unsplash