Zwrot próbek z Marsa. Naukowcy nadal nad tym pracują

Naukowcy kontynuują wysiłki mające na celu wykorzystanie łazika marsjańskiego Perseverance do pobrania próbek. Nie ma jednak pewności, kiedy NASA będzie w stanie sprowadzić je na Ziemię.

Łazik Perseverance, który wylądował na Marsie w lutym 2021 r., napełnił 26 z 43 probówek z próbkami. Obecnie wspina się on po pozostałościach delty rzeki, która niegdyś wpadała do krateru Jezero.

Naukowcy mają nadzieję pozyskać kolejne ciekawe próbki właśnie z krawędzi krateru, który możę kryć w sobie dużą różnorodnością, czyli skał w różnym wieku i poddawanych różnym procesom, „w tym materiałów o potencjale astrobiologicznym”.

NASA wchodzi w końcową fazę przeglądu ogólnej architektury dotyczące programu marsjańskiego a wiele zależy od dalszego finansowania. Dotyczy to nie tylko tego roku budżetowego.

Zdaniem Lori Glaze, dyrektora działu nauk planetarnych w NASA ustalenia ostateczne we wniosku budżetowym MSR (Mars Sample Returs) na rok budżetowy 2025 odzwierciedlają niepewność co do planów realizacji programu. NASA stoi przed podobnymi wyzwaniami w zakresie ustalenia finansowania MSR w 2024 r. w ramach limitów określonych w ustawie budżetowej.

Urzędnicy NASA doceniają jednak wartość naukową programu.

Zwrot próbek Marsa jest jednym z najwyższych priorytetów w badaniach prowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jest to priorytet agencji – powiedziała Lindsay Hays, pełniąca obowiązki głównego naukowca MSR w siedzibie NASA, cytowana przez portal.

Dodała, że próbki mogą służyć jako „kamień z Rosetty” umożliwiający rozszyfrowanie wczesnej historii planet z naszego układu.

Urzędnicy ci przyznali jednak, że niepewność co do MSR wpływa na planowanie badań naukowych. Obejmuje to potencjalne badania poza krawędzią krateru przez Perseverance w celu zebrania próbek.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: NASA przygotowuje już eksperymenty badawcze, które SpaceX dostarczy na ISS

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash