Patent europejski dla wynalazku. Może pomóc w leczeniu choroby Huntingtona!
Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego otrzymali nowy patent europejski, który dotyczy metody leczenia choroby Huntingtona. Jest to ciężkie schorzenie genetyczne przebiegające z procesami neurodegeneracyjnymi i bardzo poważnymi objawami.
Jak podał UG w komunikacie wynalazek daje nadzieję na lek, który spowolni lub zahamuje postępowanie choroby. Nad wynalazkiem pracował zespół badawczy, w skład, którego wchodzą naukowcy z Wydziału Biologii UG: prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, dr Sylwia Barańska, dr Aleksandra Hać i dr hab. Karolina Pierzynowska.
Pomimo prowadzonych badań, dotychczas nie powstała skuteczna metoda leczenia choroby Huntingtona. Istniejące terapie farmakologiczne oraz fizjoterapie służą przede wszystkim złagodzeniu objawów choroby. Genisteina, czyli związek z grupy izoflawonów, naturalnie występujący w roślinach w postaci wolnej (jako aglikon) lub częściej związany glikozydowo (genistyna), powoduje obniżenie poziomu zmutowanej formy huntingtyny w hodowlach komórek ludzkich.
W naszych badaniach wykazaliśmy, że związek chemiczny objęty patentem powoduje obniżenie poziomu toksycznego białka w komórkach pochodzących od pacjentów z chorobą Huntingtona w modelu komórkowym tej choroby oraz w modelu zwierzęcym (myszy). Ponadto uzyskaliśmy zdecydowaną poprawę, a nawet normalizację, behawioru myszy z chorobą Huntingtona po zastosowaniu proponowanego preparatu leczniczego. Daje to nadzieję na nowy, skuteczny lek na tę dotychczas nieuleczalną i prowadzącą do przedwczesnej śmierci chorobę – powiedział prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn.
Istotą wynalazku jest zastosowanie medyczne 5,7-dihydroksy-3-(4-hydroksyfenylo) -4H-1-benzopiran-4-onu do wytwarzania leku aktywnie hamującego wielkość i liczbę agregatów białkowych. Przeprowadzone badania wykazały pozytywne działanie genisteiny w postaci wzrostu przeżywalności komórek. Opisana metoda powoduje obniżenie poziomu zmutowanej formy huntingtyny w hodowlach komórek ludzkich.
Zespół naukowców z UG pod kierownictwem prof. Grzegorza Węgrzyna uzyskał w 2021 roku patent na wynalazek z wykorzystaniem genisteiny pt. „Genisteina do zastosowania do leczenia choroby Alzheimera”.
Fakt, że mamy te dwa patenty na dwie choroby, z których jedna – choroba Alzheimera dotyczy większej liczby pacjentów, daje nadzieję, że zainteresować się nimi mogą firmy farmaceutyczne – podkreśliła dr hab. Karolina Pierzynowska.
Źródło: Uniwersytet Gdański
Czytaj też: Starship będzie startował z dwóch miejsc w USA?
Grafika tytułowa: Hans Reniers / Unsplash