Świecąca kosmiczna chmura ujawniła kolizję dwóch planet?

W naszym Układzie Słonecznym są dowody na gigantyczne zderzenia planet o czym ma świadczyć nachylenie Urana czy istnienie Księżyca. Tym razem naukowcom udało się dostrzec podobne zdarzenie poza oddziaływaniem naszego Słońca. 

Jak wyjaśnia NASA naukowcy obserwowali młodą, bo liczącą zaledwie 300 milionów lat gwiazdę podobną do Słońca, gdy zauważyli coś dziwnego: jasność gwiazdy nagle i znacząco spadła. Zespół badaczy przyjrzał się temu zjawisku bliżej i odkrył, że tuż przed tym spadkiem gwiazda wykazywała nagły wzrost jasności w podczerwieni.

Badając gwiazdę, zespół odkrył, że jasność ta utrzymywała się przez 1000 dni. Jednak 2,5 roku po tym jasnym wydarzeniu gwiazda została nieoczekiwanie przez coś przyćmiona, co spowodowało nagły spadek jasności. To zaćmienie trwało 500 dni. Zespół przeprowadził dalsze badania i odkrył, że przyczyną zarówno wzrostu jasności, jak i zaćmienia była gigantyczna, świecąca chmura gazu i pyłu – czytamy na portalu.

Jako za najbardziej prawdopodobny powód nagłej chmury powodującej zaćmienie naukowcy uważają kosmiczne zderzenie dwóch egzoplanet, z których jedna być może zawierała lód.

W nowym badaniu szczegółowo opisującym te zdarzenia naukowcy sugerują, że dwie gigantyczne egzoplanety o masach od kilku do kilkudziesięciu mas Ziemi zderzyły się ze sobą, tworząc zarówno szczyt podczerwieni, jak i obłok. Taka katastrofa całkowicie upłynniłaby obie planety, pozostawiając po sobie pojedyncze stopione jądro otoczone chmurą gazu, gorących skał i pyłu.

Po katastrofie chmura ta, wciąż trzymająca gorącą, świecącą pozostałość po zderzeniu, nadal krążyła wokół gwiazdy, ostatecznie przemieszczając się przed gwiazdę i ją zaćmiewając.

Gwiazdę tę po raz pierwszy odkryto w 2021 r. w ramach naziemnego automatycznego przeglądu ASAS-SN (All-Sky Automated Survey for Supernovae). 

Badanie zatytułowane „Poświata po kolizji planetarnej i tranzyt powstałej chmury szczątków” zostało opublikowane w czasopiśmie Nature przez głównego autora Matthew Kenworthy’ego i 21 współautorów. 

Źródło: nasa.gov

Czytaj też: Ekstrakt z konopi w walce z rakiem. Nowe badanie

Grafika tytułowa: Peter Luo / Unsplash